België stuurt dit jaar nog 10 F-16-gevechtsvliegtuigen naar Oekraïne


Key takeaways

  • België zal dit jaar nog 10 F-16-gevechtsvliegtuigen aan Oekraïne leveren.
  • Deze vliegtuigen versterken de verdediging van Kiev tegen Russische droneaanvallen.
  • Premier Bart De Wever pleit voor aanhoudende financiële steun van de EU.

Na een gesprek met president Volodymyr Zelensky tijdens een Europese top in Brussel op donderdag heeft de Belgische premier Bart De Wever aangekondigd dat er nog dit jaar 10 F-16-gevechtsvliegtuigen naar Oekraïne zullen worden gestuurd. De Wever benadrukte dat deze vliegtuigen van cruciaal belang zijn voor het vermogen van Oekraïne om Russische droneaanvallen af te slaan te midden van het aanhoudende conflict.

F-35’s voor België

De overdracht maakt deel uit van een al lang bestaande overeenkomst van de vorige Belgische regering om haar verouderde F-16’s over te dragen. België schakelt namelijk over op de moderne F-35-vloot.

Hoewel het oorspronkelijke doel was om tegen 2028 30 vliegtuigen te leveren, is het tijdschema gekoppeld aan de leveringsdata van de nieuwere straaljagers.

Munitie

Volgens De Wever zorgden tegenslagen bij de invoering van de F-35 aanvankelijk voor enige vertraging. Nu de nieuwe vliegtuigen echter binnenkomen, kan België eindelijk beginnen met de overdracht van de oudere modellen, te beginnen met de eerste partij van tien dit jaar.

Naast de vliegtuigen bespraken de twee staatshoofden ook de levering van munitie, die wordt geproduceerd door het Belgische bedrijf FN Herstal.

EU-steun

Wat betreft de financiële stabiliteit van Kiev herhaalde de Belgische premier zijn engagement ten aanzien van Oekraïne en benadrukte hij dat de Europese Unie haar financiële steun moet handhaven. De Wever gaf aan dat hij een specifieke strategie heeft voor deze voortgezette steun en verwacht deze ter discussie te brengen tijdens de officiële zittingen van de bijeenkomst van de Europese leiders op vrijdag, waaraan ook president Zelensky zal deelnemen. (fc)

Wil je meer defensienieuws ontvangen? Schrijf je in op onze wekelijkse Defensie Insider-nieuwsbrief

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.