Europese parlementsleden willen Amazon-lobbyisten buiten de deur houden: “Ontneem hun toegangsbadges”

Een van de commissies van het Europees Parlement doet de aanbeveling dat lobbyisten van Amazon voorlopig de toegang zou moeten worden ontzegd. De reden daarvoor is dat de Amerikaanse techreus tegenwerkt tijdens hoorzittingen over werkomstandigheden.

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google

Waarom is dit belangrijk?

Amazon ligt al een tijd onder vuur, met name in de Verenigde Staten, voor het opleggen van een hoge werkdruk aan hun arbeiders. De aanpak van de gigant om werktijd te maximaliseren wordt door wetgevers streng gevolgd.

In het nieuws: De EU-commissie Werkgelegenheid en Sociale Zaken (EMPL) stuurt een brief naar parlementsvoorzitter Roberta Metsola met klachten.

  • “In het licht van Amazons herhaalde weigering om de EMPL-hoorzittingen bij te wonen, willen we verzoeken dat passende maatregelen worden genomen om de toegangsbadges tot de gebouwen van het Europees Parlement in te trekken voor geregistreerde vertegenwoordigers van Amazons belangen.”
  • Deze duidelijke boodschap is te lezen in een brief ondertekend door de voorzitter van de commissie, Dragos Pîslaru, die Euractiv kon inkijken. De brief komt nu op het bureau van parlementsvoorzitter Metsola terecht. Zij zal moeten beslissen of ze het verzoek inwilligt.
  • Lobbyisten mogen strijden voor hun belangen in de gangen van het parlement, zolang ze geregistreerd staan in het Transparency Register. In ruil daarvoor krijgen ze toegangsbadges.
    • De vraag van de EMPL-commissie houdt geen schrapping op de lijst in, maar het zou lobbyisten van Amazon dus fysiek de toegang tot het parlement ontzeggen.

Amazon werkt niet mee

De details: Amazon heeft tot drie keer toe het werk van de commissie bemoeilijkt, zegt de brief.

  • In het voorjaar van 2021 kwam aan het licht dat Amazon mogelijk werknemers controleert, wat in strijd zou zijn met de arbeids- en privacywetgeving in de EU. De commissie organiseerde daarop in mei 2021 een hoorzitting om dit te bespreken, maar Amazon wilde niet verschijnen om zijn standpunt uit te leggen.
    • In plaats daarvan kwam er een geschreven nota van het bedrijf. Toenmalig Amazon-CEO Jeff Bezos was nochtans persoonlijk uitgenodigd.
  • De commissie plande een bezoek naar de warenhuizen van de retailgigant in Duitsland en Polen, om de werkomstandigheden te bekijken. Dat bezoek was voorzien voor december 2023, maar werd door Amazon onverwacht afgezegd.
  • En recentelijk, op 23 januari, had de EMPL aan Amazon gevraagd om standpunten uit te wisselen over de werkomstandigheden. Het bedrijf ging hier niet op in, “ondanks het verstrekken van voldoende kennisgeving en de benodigde middelen voor deelname op afstand”.

“Democratisch controleproces belemmerd”

De reacties: “Geen respect” versus “constructieve dialoog”

  • De brief sluit af met de conclusie dat “door te weigeren om in een open dialoog te treden met het Europees Parlement, toont Amazon niet alleen geen respect voor onze instelling, maar belemmert het ook een democratisch controleproces.”
  • Een woordvoerder van Amazon hield het bij een standaardreactie aan Euractiv: “We verwelkomen mogelijkheden voor constructieve dialoog over kwesties waarmee de logistieke sector wordt geconfronteerd en blijven toegewijd om met de commissie in gesprek te gaan.”
    • Het bedrijf zou wel degelijk open staan om EMPL-leden te ontvangen in een van hun warenhuizen, zei de woordvoerder.
  • Metsola is vrij om de beslissing te maken of ze de toegangsbadges intrekt of niet. De procedure stipuleert alvast dat niet meewerken aan hoorzittingen een geldige reden is om tot intrekking over te gaan, zonder dat daarbij verdere uitleg gegeven moet worden. (evb)
Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.