De Amerikaanse minister van Financiën Janet Yellen zei dat een prijsplafond van 60 dollar per vat op Russische olie niet genoeg zou zijn om ervoor te zorgen dat Rusland er geen winst meer op maakt. En dat is ook de bedoeling. Dit is waarom.
Dat zei de minister tijdens de vergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank in Washington. Die vonden doorheen de loop van de week plaats. Yellen zei er dat de VS en hun bondgenoten nog altijd onderzoeken hoe hoog een prijsplafond zou moeten zijn om een impact te hebben op de Russische economie.
De ministers van Financiën die de G7-landen (Canada, Frankrijk, Duitsland, Italië, Japan, het Verenigd Koninkrijk en de Verenigde Staten) vertegenwoordigen, zijn het in september eens geworden over zo’n prijsplafond voor Russische olie. Het doel daarvan is om te beperken hoeveel geld het Kremlin kan slaan uit de olie-export.
Prijs van 40 tot 60 dollar
Volgens Yellen zou Rusland maar al te graag olie willen verkopen aan 60 dollar per vat. Zij zegt dat het land hier al jarenlang toe bereid is. “Dus een prijs in dat bereik zou zeker voldoende zijn om aan te nemen dat Rusland winstgevend olie kan produceren en verkopen”, zei ze, volgens Business Insider.
Dat komt overeen met de voorstellen van de G7. Sommige landen stelden zelfs een lager prijsplafond van 40 dollar voor, maar dat zou de regering-Biden te laag vinden. Hoe dan ook wil de groep het prijsplafond invoeren in december, waardoor het gelijk zou lopen met een Europees embargo op Russische ruwe olie in december.
Scherp afgeprijsd
Indien het plafond te laag komt, zal het niet meer de moeite waard zijn voor Rusland om olie te exporteren naar landen die het steunen. Daardoor zou de wereldwijde voorraad in het gedrang kunnen komen. De onderhandelingen tussen de G7-landen zijn dan ook een belangrijke evenwichtsoefening.
Toch is het best mogelijk dat een plafond redelijk laag kan komen te liggen. Volgens berichtgeving van Reuters werd Oeral-olie, de referentieprijs voor Russische olie, recent nog verhandeld voor zo’n 75 dollar per vat, een afprijzing van zo’n 20 procent tegenover Brentolie, de referentieprijs in onze contreien.
Het persagentschap citeert ook Wally Adeyemo, de Amerikaanse onderminister van Financiën, die beweert dat Rusland oliecontracten probeert af te sluiten voor flink lagere prijzen dan die van Brentolie. Dat zou een teken zijn dat de discussie over een prijsplafond de Russen alvast nerveus maakt.
(ns)


