De Russische raketvoorraden staan onder zware druk door de oorlog in Oekraïne. Nu zet het zelfs kernraketten in, maar de kernkoppen blijven op stal.
Nieuw teken aan de wand? Rusland schiet kruisraketten af, maar haalt de kernkoppen er af

Waarom is dit belangrijk?
De Russische raketten terroriseren de Oekraïense bevolking, direct en indirect. De voorraden slinken echter snel. Rusland moest al aankloppen bij Noord-Korea en Iran om nieuwe raketten aan te kopen, en lijkt nu ook in zijn eigen stocks de laatste mogelijkheden aan te wenden.Het nieuws: Rusland zet kernwapens in, dan wel zonder de kernkoppen.
- “Het lijkt erop dat Rusland kernkoppen verwijderd van verouderde kruisraketten en de onbewapende projectielen afvuurt op Oekraïne”, zo schrijft het Britse ministerie van Defensie in een dagelijkse update van de oorlog in Oekraïne. “Open Source-foto’s tonen de brokstukken van neergeschoten AS-15 Kent-raketten (de NAVO-benaming voor de Kh-55, red.), kruisraketten die door vliegtuigen worden afgeschoten en in de jaren 80 werden ontworpen, specifiek om kernkoppen te dragen. De kans is groot dat de kernkop werd vervangen door ballast.”
- Een opvallende vaststelling, maar een met vermoedelijk maar weinig echte schade: door de kinetische energie en zwaartekracht kan zo’n raket nog schade veroorzaken bij impact, maar de kop zelf kan geen bijkomende schade aanrichten. Vermoedelijk zet Rusland de raketten vooral in om het Oekraïense luchtafweer af te leiden; tegelijk kan een geladen raket wel doorvliegen en doel raken.
- “Wat Ruslands bedoeling ook is, deze improvisatie toont het niveau van verarming van Ruslands langeafstandsraketten”, schrijft het Britse ministerie nog.
Onderliggend: De Russische wapenvoorraden raken echt leeg. Vooral de hoogtechnologische langeafstandraketten worden schaarser met de dag.
- Volgens een vertegenwoordiger van de Oekraïense HUR, de militaire inlichtingendienst, schoot Rusland al meer dan 80 procent van zijn moderne raketten af. Krylyo Boedanov, het hoofd van de dienst, trad in een interview met The Odessa Journal in detail: “Rusland heeft nog 13 procent van zijn Iskanders over, nog 43 procent van de Kalibr-kruisraketten en nog 45 procent van de Kh-55-kruisraketten.”
- Vertaald naar absolute cijfers, betekent dit dat Rusland nog maar 124 Iskanders, 272 Kalibrs en 213 Kh-55’s op voorraad heeft. Deze raketten worden respectievelijk vanop land, vanop een schip en door een vliegtuig gelanceerd.

(fjc)