Chinese auto’s behalen recordmarktaandeel van 11 procent in Europa


Key takeaways

  • Chinese auto’s veroverden in mei voor het eerst meer dan 10 procent van de Europese markt.
  • Hybride modellen zijn de drijvende kracht achter deze groei doordat ze de huidige EU-tarieven voor elektrische voertuigen omzeilen.
  • Overheidssubsidies en strategische prijsstelling geven Chinese bedrijven een doorslaggevend concurrentievoordeel.

In mei waren voertuigen uit China voor het eerst goed voor meer dan 10 procent van alle nieuwe autoregistraties in Europa. Uit gegevens van Dataforce blijkt dat deze fabrikanten een marktaandeel van 11 procent hebben veroverd, grotendeels dankzij de populariteit van hybride en plug-in hybride modellen, zoals de MG S9 SUV. Opvallend is dat Chinese merken nu bijna 25 procent van de hybride sector vertegenwoordigen, terwijl de belangstelling voor hun volledig elektrische modellen blijft groeien.

Hybride modellen

Deze marktgroei wordt toegeschreven aan de strategische wendbaarheid van Chinese bedrijven, die hun aanbod sneller dan westerse concurrenten hebben gediversifieerd met hybride modellen om aan de huidige voorkeuren van de consument te voldoen.

Volgens Julian Litzinger van Dataforce is de belangrijkste aantrekkingskracht de superieure prijs-kwaliteitverhouding. Zo biedt de MG S9 bijvoorbeeld meer vermogen en een lagere prijs dan de VW Tayron, zonder dat dit ten koste gaat van de bouwkwaliteit.

Mazen in de tariefwetgeving

Aangedreven door een binnenlands overschot als gevolg van een zwakke huizenmarkt en werkloosheid in China, breiden bedrijven als SAIC Motor en BYD hun aanwezigheid in Europa agressief uit. Hoewel de Europese Unie in 2024 invoerheffingen op Chinese elektrische voertuigen heeft ingevoerd om lokale reuzen als Renault, Stellantis en Volkswagen te beschermen, gelden deze heffingen nog niet voor hybride modellen.

Daardoor groeit de invoer van hybride voertuigen sneller dan die van volledig elektrische voertuigen, hoewel berichten in het Handelsblatt suggereren dat de EU binnenkort wellicht ook invoerheffingen op hybride modellen zal invoeren.

Overheidssteun

Chinese bedrijven profiteren van aanzienlijke overheidssteun, waaronder gesubsidieerde grond en financiering, waardoor hun productiekosten dalen. Omgekeerd worstelen Europese autofabrikanten met een moeilijke overgang naar elektrificatie, gehinderd door dure batterijauto’s en een onbetrouwbare laadinfrastructuur. Dit heeft ertoe geleid dat veel EU-fabrikanten lobbyen voor een versoepeling van de CO₂-emissienormen.

Citigroup-analist Harald Hendrikse merkte op dat de discrepantie tussen zwaar gereguleerde lokale bedrijven en minder belaste buitenlandse importeurs schadelijk is voor de regionale industrie, en suggereerde dat er behoefte is aan beschermingsmaatregelen vergelijkbaar met die welke voor de staalsector gelden.

Economische druk op Europese merken

Externe druk, waaronder hoge arbeids- en energiekosten, dalende verkopen in China en Amerikaanse handelsbarrières, tast de winsten van Europese merken aan. BMW AG waarschuwde onlangs dat deze factoren ertoe zouden kunnen leiden dat het bedrijf dit jaar slechts een minimaal rendement uit zijn autodivisie haalt.

Deze trend is vooral uitgesproken in het Verenigd Koninkrijk, waar het ontbreken van speciale invoertarieven merken als Omoda, Jaecoo, BYD en MG in staat heeft gesteld te floreren. In mei werd de Jaecoo 7 een van de vier best verkochte modellen in Groot-Brittannië, waardoor het Chinese marktaandeel daar boven de 16 procent uitkwam. Hoewel Italië, Spanje en het Verenigd Koninkrijk de sterkste markten blijven, dringen Chinese fabrikanten nu ook door in Frankrijk en Duitsland en streven ze in toenemende mate naar het opzetten van lokale productiefaciliteiten. (fc)

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.