Key takeaways
- Erdogan wil 24 gebruikte Eurofighter Typhoons van Qatar om de capaciteiten van de Turkse luchtmacht te vergroten.
- Turkije wil de toestellen volgend jaar al ontvangen vanwege mogelijke vertragingen in de levering van de nieuwe F-16’s.
- Deze aankoop weerspiegelt de doelstelling van Turkije om zijn defensiebanden met Europa te versterken, tegen de achtergrond van stijgende defensie-uitgaven op het continent.
De Turkse president Recep Tayyip Erdogan begint deze week aan een regionale tournee en brengt ook een bezoek aan Qatar. Erdogans belangrijkste doel tijdens zijn bezoek aan Doha is om de aankoop van 24 tweedehands Eurofighter Typhoons van Qatar veilig te stellen, om de capaciteiten van de Turkse luchtmacht te vergroten.
Het Verenigd Koninkrijk, als lid van het Eurofighter-consortium naast Airbus SE, het Britse BAE Systems Plc en het Italiaanse Leonardo SpA, heeft geholpen bij het faciliteren van besprekingen tussen Turkije en Qatar over de overdracht van deze Tranche 3A-vliegtuigen. Ankara wil ook 16 nieuwe Eurofighters uit Tranche 4 aanschaffen als onderdeel van een miljardendeal.
De defensiebanden aanhalen
Hoewel de onderhandelingen nog gaande zijn en de technische details nog moeten worden opgelost, hoopt Turkije volgend jaar al gebruikte Eurofighter Typhoons te ontvangen. Dit tijdschema wordt cruciaal als we bedenken dat Turkije, ’s werelds op één na grootste gebruiker van Amerikaanse F-16’s, op zijn vroegst in 2030 nieuwe leveringen van F-16’s kan ontvangen.
Erdogans wens om Eurofighters aan te schaffen, weerspiegelt de ambitie van Turkije om zijn defensiebanden met Europa te versterken. Deze zoektocht valt samen met een bredere trend in Europa, waar veel landen hun defensie-uitgaven verhogen als reactie op het steeds assertievere buitenlandse beleid van Rusland.
Steun van Duitsland
Ankara’s voorlopige overeenkomst in juli om 40 Eurofighter Typhoon-vliegtuigen aan te schaffen kreeg steun van alle leden van het consortium, inclusief Duitsland. Dat land had de verkoop eerder geblokkeerd vanwege geopolitieke spanningen met Turkije over energie-exploratie in het oostelijke Middellandse Zeegebied. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Johann Wadephul liet onlangs weten dat Duitsland inzet op defensiesamenwerking met Turkije en het belang ziet van nauwe samenwerking tussen NAVO-bondgenoten. (jv)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

