Aanvallen op schepen in de Straat van Hormuz bereiken recordniveau in oktober


Key takeaways

  • De maritieme vijandelijkheden in de Straat van Hormuz bereikten in oktober een recordhoogte.
  • Door de aanvallen werd ongeveer 3,5 procent van de wereldwijde supertankercapaciteit beschadigd.
  • Iran voert de aanvallen op om de energiemarkten te destabiliseren vóór de Amerikaanse verkiezingen.

De vijandelijkheden op zee in de Straat van Hormuz en de aangrenzende wateren bereikten in oktober een ongekende piek, zo blijkt uit bevindingen van een in Washington gevestigde onderzoeksorganisatie die sinds 2017 de veiligheid van de wereldwijde scheepvaart in de gaten houdt.

28 aanvallen

Noam Raydan, senior fellow bij het Washington Institute for Near East Policy, merkte op dat er deze maand het grootste aantal aanvallen op commerciële schepen plaatsvond dat ooit is gedocumenteerd.

Uit zijn gegevens blijkt dat er in oktober al 28 geverifieerde incidenten plaatsvonden, waarmee het totaal op 113 aanvallen komt sinds het conflict tussen de Verenigde Staten, Israël en Iran op 28 februari begon.

Capaciteit supertankers

De cijfers komen grotendeels overeen met die van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO), die in dezelfde periode 120 incidenten in de bredere regio van het Midden-Oosten heeft geregistreerd.

Uit analyse van de gegevens van de IMO en MarineTraffic blijkt dat meer dan 30 Very Large Crude Carriers (VLCC’s) schade hebben opgelopen, waarvan 11 in oktober. Aangezien de wereldwijde VLCC-vloot uit meer dan 900 schepen bestaat, vertegenwoordigen deze aangevallen schepen ongeveer 3,5 procent van de wereldwijde supertankercapaciteit, waarbij elk schip ongeveer 2 miljoen vaten olie kan vervoeren.

Economische prikkels 

De toename van het aantal doelwitten wordt deels toegeschreven aan economische prikkels. Reders, aangetrokken door kortingen van regionale producenten en dagelijkse vrachtkosten van meer dan 1 miljoen dollar, zijn ondanks de risico’s steeds meer geneigd om lading in de Golf te laden.

Strategische escalatie 

Analisten suggereren dat Teheran de aanvallen opvoert om het herstel van de scheepvaartvolumes te belemmeren en de mondiale energiemarkten te destabiliseren in de aanloop naar de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen in november. Die strategische aanpak werd eerder benadrukt in rapporten waarin hooggeplaatste Iraanse functionarissen werden geciteerd.

(at)

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.