Goud verhuist massaal van Westen naar Oosten

Goud verhuist massaal van Westen naar Oosten
(Getty Images)

Westerse beleggers ontvluchten goud, terwijl Aziatische kopers profiteren van lagere prijzen voor het edelmetaal.

Waarom is dit belangrijk?

Sinds begin maart nam de prijs van goud een duik van zo’n 2.000 dollar tot 1.600 dollar per ons. Ondanks de recente waardedaling, blijft goud een belangrijk ruil- en oppotmiddel. Moskou en Beijing, die de dominantie van het Amerikaanse financiële systeem willen ondergraven, zien een op grondstoffen gebaseerde economie maar al te graag een comeback maken. Daarom is het opmerkelijk dat goud momenteel razendsnel van westerse naar oosterse handen wordt doorgegeven.

De details: De goudmarkt migreert naar het oosten dankzij de stijgende rentevoeten van centrale banken.

  • Terwijl goud historisch gezien een goed geschikt oppotmiddel zou moeten zijn, ontvluchten westerse beleggers toch het edelmetaal nu het monetair beleid van centrale banken aangespannen wordt.
  • Enorme hoeveelheden van het edelmetaal verdwijnen uit opslagplaatsen in financiële centra zoals New York en vertrekken richting plaatsen zoals Shanghai en Istanboel, weet Bloomberg.
  • Daar kunnen Aziatische verkopers de vraag naar goud zelfs niet bijhouden. Premiums van goud bereikten in China in september het hoogste peil van de afgelopen zes jaar.

New York en Londen 527 ton lichter

Opvallend: De grootste slokoppen van westers goud zijn centrale banken in Azië.

  • Gegevens van de London Bullion Market en derivatenbeurs CME Group tonen aan dat er sinds eind april zeker 527 ton wegvloeide uit goudkluizen in Londen en New York.
  • Tegelijkertijd tikte de goudimport in China zijn hoogste niveau in vier jaar aan in augustus. Ook in Turkije, Saudi-Arabië, Thailand en India wordt er meer goud binnen gebracht.
  • De centrale bank van Turkije breidde zijn goudreserve uit met maar liefst 84 ton in de eerste acht maanden van dit jaar. In totaal zou het land nu over 478 ton goud beschikken, het hoogste peil sinds 2020.
  • India’s centrale bank heeft sinds 2017 zeker 200 ton goud gekocht. In totaal zou het nu over 782,7 ton goud beschikken.
  • Ook landen zoals Kazachstan, Oezbekistan, Irak en Qatar slaan dit jaar massaal goud in.
  • De EU en naburige landen zoals het Verenigd Koninkrijk zouden echter nog steeds over 33 procent van al het goud op aarde beschikken, met in totaal zo’n 11.700 ton in de reserves.
  • Het is niet exact duidelijk hoeveel goud China in zijn reserves aanhoudt, hoewel het wel bijna zeker is dat het land nu meer van het edelmetaal bezit dan de VS.
  • China wordt qua goudbezit op de zesde plaats geschat. Rusland zou voor de oorlog in Oekraïne op de vijfde plaats gerangschikt worden.

(as)

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.