4 kernreactoren op 1 voetbalveld: Westinghouse stelt zijn nieuwste SMR-ontwerp voor

4 kernreactoren op 1 voetbalveld: Westinghouse stelt zijn nieuwste SMR-ontwerp voor
Een render van de nieuwste SMR van Westinghouse – Westinghouse

Het Amerikaanse energiebedrijf Westinghouse heeft donderdag zijn nieuwste ontwerp voor een kleine modulaire reactor (SMR) voorgesteld, de AP300. De reactor dankt zijn naam aan zijn vermogen van 300 megawatt.

Waarom is dit belangrijk?

het voornaamste verschil met klassieke kerncentrales is dat SMR’s gewoon in fabrieken kunnen worden geproduceerd, waarna ze ter plekke kunnen worden samengesteld. Dat zou de hoge kosten en risico’s van klassieke kerncentrales deels kunnen omzeilen. Onder andere techmiljardair Bill Gates en Frans president Emmanuel Macron zijn grote voorstanders van deze mini-kernreactoren.
  • De AP300 is een kleinere versie van de AP1000, waarvan al een handjevol operationeel zijn in China, en die ook in de VS worden gebouwd. Westinghouse hoopt dat de eerste AP300 binnen een tiental jaar op het grid kan worden aangesloten. 
  • Het bedrijf beschrijft de reactor als een “ultra-compacte, modulair gefabriceerde eenheid die gebruik maakt van de innovatie en operationele kennis van de wereldwijde AP1000-vloot”.
  • Deze kleinere variant zal op meer locaties gebouwd kunnen worden dan zijn grote broer. Westinghouse hoopt onder andere gesloten kolencentrales te kunnen vervangen met dergelijke SMR’s. 
  • Het bedrijf heeft nog niet laten weten hoeveel de eerste reactor zal kosten, maar hoopt de kostprijs uiteindelijk te laten zakken tot 1 miljard dollar per unit.

Een “omslagpunt”

De details: Patrick Fragman, CEO van het bedrijf, vertelde volgens berichtgeving World Nuclear News hoe de AP300 werkt, en waarom hij denkt dat de reactor snel op de markt zal worden gebracht.

  • De meeste componenten die in de reactor gebruikt worden, zijn dezelfde als die in de AP1000. “Het is niet meer en niet minder dan een AP1000 met één loop in plaats van twee loops – wat betekent dat het merendeel van de onderdelen, systemen en apparatuur wordt hergebruikt. De brandstof is identiek, de constructielessen zijn identiek”, klinkt het.
  • Volgens Fragman heeft dat “enorme implicaties” voor de kostprijs, alsook voor de tijd die nodig is om een reactor te bouwen. Hij spreekt zelfs van een “omslagpunt” voor de nucleaire industrie. Het duurt immers zeer lang om klassieke nucleaire reactoren te bouwen. SMR’s moeten daar verandering in brengen.
  • Nog een voordeel aan de technologie: de oppervlakte die nodig is, is een stuk kleiner dan bij een klassieke reactor. De AP300 zal volgens Fragman slechts 25 procent van de oppervlakte van een voetbalveld in beslag nemen. Daardoor zal het mogelijk zijn om ze ook op industriegebieden en andere plaatsen te bouwen, waar het nu onmogelijk is om een kernreactor te zetten.

Ook in Europa?

En nu: Fragman hoopt dat het bedrijf in 2027 goedkeuring krijgt om de AP300 te bouwen. 

  • Daarna volgt een proces van drie jaar om vergunningen te krijgen voor specifieke sites, waarna de eerste reactor gebouwd kan worden. De bouw moet nog eens drie jaar duren, waarna de eerste AP300 in 2033 aangesloten kan worden op het grid.
  • Uiteindelijk hoopt Westinghouse om de reactoren ook in China en Europa te bouwen. Of er ook in België gebouwd kunnen worden, valt voorlopig te betwijfelen, aangezien de wet op de kernuitstap de bouw van nieuwe reactoren verbiedt.
Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.