Groei van stablecoins dreigt banken in opkomende economieën te verzwakken


Keine inzichten

  • De invoering van stablecoins in opkomende economieën kan ertoe leiden dat er binnen drie jaar 1 biljoen dollar (850 miljard euro) van banken wordt afgehaald.
  • Particulieren en bedrijven zien stablecoins als veilige spaarhavens vanwege hun stabiliteit ten opzichte van volatiele lokale valuta.
  • Deze trend brengt risico’s met zich mee voor landen met een “hoog risico”, met name landen met dubbele tekorten, waardoor ze kwetsbaar worden voor valutacrises.

De groeiende populariteit van stabiele valuta’s die de Amerikaanse dollar ondersteunen, veroorzaakt een grote terugtrekking van fondsen uit banken in opkomende economieën. Standard Chartered, een bank met ruime ervaring in ontwikkelingslanden, schat dat deze trend zou kunnen leiden tot een terugtrekking van 1 biljoen dollar (850 miljard euro) uit deze banken in de komende drie jaar. Dat meldt Reuters.

Impact op opkomende markten

Stablecoins, die grotendeels gekoppeld zijn aan de Amerikaanse dollar, werken op een vergelijkbare manier als bankrekeningen in dollars. Dat maakt ze bijzonder aantrekkelijk in regio’s die gevoelig zijn voor valutacrises, omdat ze worden gezien als een veilige haven voor spaargeld.

Standard Chartered wijst erop dat particulieren en bedrijven prioriteit kunnen geven aan het behoud van hun kapitaal boven het verdienen van rente. Ondanks nieuwe Amerikaanse regels die bedoeld zijn om de depositovlucht te beteugelen door emittenten van stablecoins te verbieden, verwacht de bank een aanhoudende populariteit van stablecoins in opkomende markten.

Verwachte groei

Het rapport voorspelt een toename in het gebruik van stablecoins voor spaardoeleinden in zich ontwikkelende economieën, tot 1,22 biljoen dollar (1,03 miljard euro) tegen het einde van 2028, tegenover ongeveer 173 miljard dollar (147 miljard euro) op dit moment.

Hoewel dit een aanzienlijk bedrag is, wijzen de analisten van Standard Chartered erop dat dit slechts 2 procent zou vertegenwoordigen van de bankdeposito’s in de 16 “risicolanden” die zij hebben geïdentificeerd. Tot deze landen behoren Egypte, Pakistan, Bangladesh, Sri Lanka, Kenia, Marokko en grote opkomende economieën zoals Turkije, India, China, Brazilië en Zuid-Afrika.

Veel van deze landen, met China als opvallende uitzondering, hebben een dubbel tekort, waardoor ze kwetsbaar zijn voor wereldwijde risicoaversie en plotselinge valutadepreciatie.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.