Verenigde Staten willen inzetbaarheid van F-35’s verhogen naar 80 procent tegen 2030


Key takeaways

  • Het Amerikaanse leger streeft naar een inzetbaarheid van 80 procent voor de F-35 tegen 2030.
  • Tekortkomingen in de infrastructuur zorgen ervoor dat de huidige operationele cijfers sterk dalen.
  • Geallieerde landen beheren nu het merendeel van de vliegtuigen in belangrijke regio’s.

Het Amerikaanse leger heeft zich ten doel gesteld om ervoor te zorgen dat 80 procent van zijn vloot van F-35-stealthjagers tegen 2030 inzetklaar is. Tijdens een recente zitting met de Senaatscommissie voor Strijdkrachten benadrukte luitenant-generaal Gregory Masiello dat het verbeteren van de beschikbaarheid van vliegtuigen zijn primaire doelstelling is.

Deze doelstelling volgt op een verontrustend rapport van het Government Accountability Office, waaruit bleek dat vorig jaar slechts ongeveer een kwart van de Amerikaanse F-35’s volledig operationeel was, waarbij het algemene percentage dat inzetbaar was voor missies daalde tot 44 procent als gevolg van dure onderhoudskosten en een gebrek aan vervangende onderdelen.

Wereldwijde inzet

Generaal Masiello omschreef de F-35 als een essentieel middel voor zowel de VS als haar internationale partners, waarbij hij wees op het unieke vermogen van het toestel om doelen te detecteren en aanvallen uit te voeren die andere vliegtuigen niet kunnen uitvoeren.

Het strategische belang van de vloot komt tot uiting in de brede verspreiding ervan: de straaljagers zijn gestationeerd op 42 bases wereldwijd en opereren vanaf 23 vliegdekschepen. Deze capaciteiten zijn onlangs ingezet bij militaire acties, waaronder gezamenlijke operaties van de VS en Israël tegen Iran.

Tekortkomingen in de infrastructuur

De snelle groei van de vloot is echter sneller gegaan dan de infrastructuur die is ontworpen om deze te onderhouden. Het huidige logistieke en ondersteuningskader was oorspronkelijk bedoeld voor een vloot van ongeveer 700 tot 800 vliegtuigen, maar de wereldwijde inventaris is sindsdien gestegen tot meer dan 1.300 vliegtuigen.

Masiello erkende dat deze kloof tussen de omvang van de vloot en de onderhoudscapaciteit de hoofdoorzaak is van de huidige crisis op het gebied van paraatheid.

Toenemende afhankelijkheid van internationale bondgenoten

Bovendien verschuift het operationele landschap van het programma in de richting van een grotere afhankelijkheid van bondgenoten. De generaal wees erop dat partnerlanden nu het grootste deel van de vliegtuigen in kritieke regio’s bezitten en beheren. In Europa bijvoorbeeld zullen naar verwachting de komende jaren bijna 800 F-35’s actief zijn, waarbij de vliegtuigen die eigendom zijn van de VS minder dan 10 procent van dat totaal uitmaken. (fc)

Wil je meer defensienieuws ontvangen? Schrijf je hier in op onze wekelijkse Defensie Insider-nieuwsbrief.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.