De rente op de woonlening zit sinds het voorjaar van 2025 opnieuw in de lift, waardoor het voor veel gezinnen moeilijker wordt om een lening af te sluiten. Dat lijkt de banken te inspireren om een nieuwe type woonlening toe te voegen aan hun aanbod. Na Belfius en Crelan lanceert nu ook KBC een krediet met een plafondtarief.
Key takeaways
- Een woonlening kost ons vandaag meer geld dan een jaar geleden. Dat lijkt de banken te inspireren om met alternatieve formules op de proppen te komen.
- Zo is de variabele woonlening met een plafondtarief aan een opmars bezig. Na Crelan en Belfius brengt nu ook KBC zo’n krediet op de markt.
- De rente kan bij zo’n lening nooit meer bedragen dan wat bij de start van de overeenkomst werd vastgelegd.
Context: Het prijskaartje van een woonlening is het voorbije jaar de hoogte ingeschoten.
- Wie vandaag een vaste woonlening op 25 jaar afsluit, betaalt een rente van 3,85 procent als het kredietbedrag minstens 80 procent van de aankoopwaarde bedraagt (de zogenaamde quotiteit). Dat leert de Rentebarometer van Immotheker ons.
- Als je een groter deel van de aankoop zelf kunt financieren (waarbij de quotiteit tot onder de grens van 80% zakt) daalt de gemiddelde rente tot 3,77 procent.
- Een jaar geleden betaalde je voor de bovenstaande lening (met een quotiteit van minstens 80%) een rente van 3,01 procent.
Variabele lening helpt om tarief te drukken
Zoom in: Het is mogelijk om het prijskaartje ietwat te drukken door een variabel rente te kiezen. In dat geval spreek je op voorhand af met de bank wanneer de rente kan wijzigen (afhankelijk van de marktrentes). Dat kan bijvoorbeeld jaarlijks of vijfjaarlijks zijn. Als je bijvoorbeeld kiest voor een formule (op 25 jaar) waarbij de rente om de vijf jaar wijzigt, zakt het starttarief tot 3,12 procent.
- Bij een variabel contract wordt er gewerkt met een zogenaamde ‘cap’ en ‘floor’. Die twee factoren bepalen hoe fors de rente kan dalen of stijgen bij een renteherziening. Heb je een lening met ‘cap 3’ en ‘floor 3’? Dan kan de debetrentevoet gedurende de looptijd van het krediet maximaal 3 procentpunten dalen of stijgen (op jaarbasis).
- Er geldt ook een wettelijke bescherming in België: de rentevoet mag maximaal verdubbelen. Dus als je bij de start van een lening bijvoorbeeld een rente van 3,5 procent betaalt, mag die nooit de kaap van 7 procent overschrijden.
Nieuw type variabele lening aan opmars bezig
In het nieuws: Crelan en Belfius hebben onlangs een variabele woonlening op de markt gebracht waarbij het tarief nooit meer kan bedragen dan de initiële rentevoet. KBC volgt nu hun voorbeeld, meldt Spaargids.be. Bij de grootbank kan de rente elke drie of vijf jaar wijzigen.
- Het geafficheerde basistarief ervoor bedraagt voor een lening op twintig jaar momenteel 5,24 procent of 5,29 procent, afhankelijk van welke van de twee bovenstaande formules die je kiest.
- Bij Belfius en Crelan kan de rente met maximaal 2 procentpunten zakken tegenover het oorspronkelijke tarief. KBC legt niet zo’n beperking op.
Opgemerkt: De variabele woonleningen met een plafondtarief vallen ook in de smaak van de kredietnemers.
- Belfius liet vorige maand weten dat een jaar na de lancering van de nieuwe formule een op de tien klanten kiest voor zo’n krediet.
Wil je op de hoogte blijven van alles wat er zich afspeelt in de financiële wereld? Via deze link kan je je inschrijven op de dagelijkse nieuwsbrief.
Wil je toegang krijgen tot alle stukken op BusinessAM en dat voor minder dan 50 euro per jaar? Sluit dan hier een abonnement af!


