Key takeaways
- De Europese vastgoedmarkt kampt met financiële problemen en een lage interesse van beleggers.
- Liquiditeit blijft schaars op de Europese vastgoedmarkt, wat de groei belemmert.
- De COVID-19 pandemie heeft deze uitdagingen verergerd door een mogelijke opleving te vertragen.
De Europese vastgoedmarkt worstelt om te herstellen van een langdurige neergang, die vaak wordt beschreven als een “zombieland”-scenario. Europese vastgoedbeleggingsfondsen (REIT’s) hebben te kampen met aanzienlijke tegenwind, waaronder financiële problemen en een lage interesse van beleggers. Deze somberheid is te wijten aan een samenloop van factoren: beperkte liquiditeit, hoge schulden en dalende vastgoedwaarden.
De COVID-19 pandemie heeft deze problemen nog verergerd, waardoor een mogelijke opleving vertraging oploopt. Liquiditeit blijft schaars op de Europese vastgoedmarkt, wat de groeivooruitzichten belemmert. Uit gegevens van Altus Group blijkt dat de vastgoedwaarden weliswaar gestabiliseerd zijn, maar dat het onwaarschijnlijk is dat ze tussen nu en het einde van 2025 sterk zullen stijgen. De eurozone is bijzonder kwetsbaar voor een groot tekort aan herfinanciering van schulden. Banken scherpen hun leennormen en -voorwaarden aan, en deze trend zal naar verwachting in 2026 zijn hoogtepunt bereiken, wat zou kunnen leiden tot een financieringstekort van ongeveer 42 miljard euro.
Belangstelling van investeerders
De belangstelling van investeerders voor Europees vastgoed is aanzienlijk afgenomen, zoals blijkt uit de moeilijkheden die bedrijven zoals LaSalle Investment Management ondervinden om fondsen te werven. Ondanks het feit dat LaSalle beleggers al meer dan een jaar het hof maakt, slaagde het er slechts in om ongeveer 500 miljoen euro op te halen voor zijn nieuwste Europese vastgoedschuldenfonds, waarmee het onder zijn doelstelling van 1,1 miljard euro bleef. Deze slechte resultaten bevestigen de meer algemene problemen die de sector ondervindt bij het aantrekken van investeringskapitaal.
De COVID-19 pandemie heeft een grote impact gehad op de Europese vastgoedmarkt. Hoewel de vastgoedwaarden zich in sommige gebieden hebben gestabiliseerd, blijft de sector worstelen met de gevolgen van de verminderde bezoekersaantallen, het toegenomen telewerken en de verstoring van de toeleveringsketen. Door deze factoren kunnen veel eigendommen niet voldoende inkomsten genereren, wat leidt tot financiële problemen voor REIT’s.
Vooruitzichten op lange termijn
Ondanks deze obstakels blijven sommige experts voorzichtig optimistisch over de langetermijnvooruitzichten voor de Europese vastgoedsector. De timing van het herstel blijft echter onzeker en zal afhangen van verschillende sleutelfactoren. Het gaat daarbij over het tempo van het economisch herstel, rentebewegingen en het vermogen van REIT’s om hun schuldniveaus effectief te beheren en hun liquiditeit te verbeteren.

