Zondag trok Samidoun, een organisatie die zichzelf een ‘Solidariteitsnetwerk voor Palestijnse gevangenen’ noemt, door het Brusselse Sint-Gillis, nota bene naar het Bethlehemplein, om er ‘het Palestijns verzet te vieren’.
De essentie: De burgemeester van Sint-Gillis, Jean Spinette (PS) besliste om te laten betijen. Nochtans had Samidoun geen vergunning voor de betoging, maar Spinette wilde “niet provoceren”. Dat is opvallend, omdat het nieuws was over heel Europa: Samidoun kreeg afgelopen week in Duitsland een totaal betogingsverbod.
- Bij betogingen vierde de organisatie de terreur van Hamas tegen Israël, zo was de redenering in Duitsland. Met die lijn zette Berlijn zich overigens wat minder fors dan de Franse aanpak, om elke betoging rond Israël en Palestina te verbieden, om escalatie te voorkomen.
- Maar België laat het dus wel toe, of gedoogd in elk geval. Nochtans is de organisatie zelf wel duidelijk: “De aanval van Hamas in Israël noemen wij geen terreur, dat noemen wij gerechtvaardigd verzet. Wat Hamas doet, is het antwoord op decennialange terreur en bezetting. Dus ja, dat vieren we”, zo citeert De Standaard Europees coördinator Mohammed Khatib, zelf Palestijns vluchteling.
- Diezelfde Khatib noemde België op de betoging trouwens ‘een fascistische staat’: “We moeten hier in België toch niet uitleggen wat apartheid betekent? Het is een Nederlands woord. België kent het, maar blijft stil.”
- De vraag is of die situatie kan blijven voortduren. Er komt nu al forse kritiek van de oppositie over de houding van de Brusselse gemeente. De Israëlische ambassadeur in ons land, Idit Rosenzweig-Abu, was fors, in de Zevende Dag: “Hamas is ook hier aanwezig. Er zijn organisaties, zoals Samidoun, die oproepen het gewapend verzet te steunen.”