Uit gegevens van de verzekeringskoepel Assuralia blijkt dat de Belg vorig jaar gemiddeld 818 euro heeft gestort in een pensioenspaarverzekering.
Belg stort gemiddeld 818 euro in een pensioenspaarverzekering

Waarom is dit belangrijk?
Je kan in ons land op een fiscaal voordelige manier aan pensioensparen doen met de hulp van een verzekeraar of bank. Als je aanklopt bij een bank krijg je de keuze uit verschillende pensioenspaarfondsen. De verzekeraars brengen dan weer pensioenspaarverzekeringen aan de man. Als je financiële instelling zowel een bank als verzekeraar is, krijg je doorgaans de keuze uit al die producten.In het nieuws: Zo’n 1,3 miljoen landgenoten spaart voor later via een pensioenspaarverzekering. Dat blijkt uit cijfers van Assuralia (2021).
- De tak21-verzekering blijft de populairste optie voor wie spaart via een pensioenspaarverzekering. Maar liefst 89 procent van de premies waren bestemd voor een tak21-verzekering. Zo’n verzekering biedt kapitaalgarantie en het spaarkapitaal wordt tot 100.000 euro per persoon en per financiële instelling beschermd.
- Het is ook mogelijk een pensioenspaarpotje op te bouwen via een tak23-verzekering. Dat is het verzekeringsalternatief voor de bancaire pensioenspaarfondsen. 11 procent van de verzekeringnemers spaart zo voor zijn oude dag. In tegenstelling tot de tak21-verzekering wordt het spaargeld niet beschermd door het depositogarantiestelsel en kan je een deel van je kapitaal verliezen. De opbrengsten liggen op lange termijn doorgaans hoger.
- De tak23-verzekeringen winnen wel aan populariteit. In 2019 was de verdeling tussen die verzekering en het tak21-alternatief 6 procent tegenover 94 procent en in 2020 was dit 9 procent tegenover 91 procent.
- Het is overigens ook mogelijk om een tak21-verzekering met een tak23-verzekerinig te combineren. Dat wordt een tak44-verzekering genoemd.
- Pensioensparen via verzekeringsproducten leverde de voorbije tien jaar een gemiddeld jaarlijks rendement van 3,1 procent op.
Vergeet je pensioenspaarpotje niet te vullen
Details: De cijfers van Assuralia tonen ook aan dat de Belg vorig jaar gemiddeld 818 euro heeft gestort in een pensioenspaarverzekering.
- Dat is minder dan het maximumbedrag dat je kan storten om in aanmerking voor een fiscaal voordeel te komen.
- Het belastingvoordeel kan oplopen tot 30 procent, naargelang van het gekozen stelsel. Met het klassieke stelsel kan je tot 990 euro per jaar sparen en bedraagt de belastingvermindering 30 procent, wat een belastingvoordeel van maximaal 297 euro oplevert. Het tweede stelsel biedt de mogelijkheid om af te wijken van het klassieke stelsel en een hoger bedrag te sparen, tot 1.270 euro per jaar. Dat levert een belastingvoordeel op van maximaal 317,5 euro.
- Het tarief van 25 procent is enkel interessant zodra je minstens 1.188 euro per jaar spaart. Indien je bijvoorbeeld 1.100 euro opzijzet, komt het effectieve voordeel uit op 275 euro. Dat is minder dan wat iemand krijgt die 990 euro spaart.
- Slechts 4 procent van de pensioenspaarders met een verzekering kiest voor het stelsel waarbij ze tot maximaal 1.270 euro kunnen sparen.
Volgens Hein Lannoy, ceo van Assuralia, blijft de derde pensioenpijler belangrijk voor iedereen die een spaarpotje voor later wil opbouwen.
- “Pensioensparen blijft een zeer interessante formule om je wettelijk pensioen aan te vullen. Het fiscaal voordeel is uiteraard de trigger. Het stimuleert de mensen om na te denken over hun financiën voor later. Hier aan tornen is uit den boze”, klinkt het. “Bovendien investeren de verzekeraars die spaarcenten in belangrijke mate in de Belgische economie. Het individuele pensioensparen verdient net als het collectieve pensioensparen (via de werkgever) verdere aanmoediging. Het wettelijk pensioen aanvullen schept immers vertrouwen in de toekomst.”
(fjc)