Key takeaways
- Premier Bart De Wever heeft nog geen definitief akkoord bereikt over 10 miljard euro aan bezuinigingen.
- Bezuinigingen in de gezondheidszorg zorgen voor diepe verdeeldheid onder de coalitiepartners.
- Omstreden belastingverhogingen en pensioenbevriezingen vertragen het onderhandelingsproces.
Hoewel sommige optimisten deze week hopen op een akkoord over 10 miljard euro aan bezuinigingen, is de federale regering nog ver verwijderd van een definitief akkoord. Premier De Wever staat nog steeds voor aanzienlijke hindernissen en moet uitgebreide onderhandelingen voeren met zowel de rechter- als de linkervleugel van de coalitie voordat er een akkoord kan worden bereikt.
Hopen op grootschalig akkoord
De recente discussies zijn verschoven van de noodbegroting voor 2027 naar een doelstelling van 10 miljard euro aan bezuinigingen tegen 2029. De huidige stand van de onderhandelingen – gekenmerkt door een reeks één-op-één-ontmoetingen tussen de premier en diverse vicepremiers – suggereert dat de laatste fase van het proces nog niet is begonnen.
Verschillende coalitiepartners hebben al aangegeven dat het laatste voorstel een onvoldoende basis vormt voor een akkoord.
Gezondheidszorg
Een belangrijk twistpunt is de gezondheidszorgsector. Maxime Prévot van Les Engagés heeft scherpe kritiek geuit op het laatste plan en wijst erop dat bijna de helft van de voorgestelde besparingen van 8,5 miljard euro ten laste van de gezondheidszorg zou komen.
Deze toegenomen druk is het gevolg van het afzien van een brede btw-hervorming, die was geblokkeerd door Georges-Louis Bouchez en de MR, waardoor de regering gedwongen werd elders middelen te vinden.
Frank Vandenbroucke, minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, verzet zich eveneens tegen deze maatregelen, met name tegen de druk om de uitgaven voor langdurig ziekteverlof verder terug te dringen. Terwijl de N-VA, de MR en de cd&v wijzen op gegevens die een daling van het aantal langdurig zieken suggereren als reden voor verdere bezuinigingen, betwist Vooruit deze cijfers en verwerpt de eis voor een extra miljard euro aan nieuwe maatregelen en strenger toezicht.
Herverdeling van de lasten
Er bestaat ook spanning rond de herverdeling van de kosten. Er zijn voorstellen om de eigenbijdrage van patiënten voor doktersbezoeken te verhogen en het aantal mensen dat in aanmerking komt voor een hogere terugbetaling te verminderen. Vooruit, cd&v en Les Engagés stellen dat de financiële lasten niet eerlijk worden verdeeld.
Terwijl De Wever voorstelt om 750 miljoen euro te halen uit beheermaatschappijen en hogere belastingen op tweede woningen, zijn agressievere opties – zoals een effectenbelasting of een miljonairsbelasting – uitgesloten.
Indexsprong en btw-hervorming
Andere knelpunten zijn onder meer de indexsprong. Hoewel het plan om de belastingschijven te bevriezen is geschrapt, blijft het voorstel om een indexeringsronde voor pensioenen, werkloosheidsuitkeringen en arbeidsongeschiktheidsuitkeringen over te slaan bestaan, wat traditioneel onaanvaardbaar is voor Vooruit.
Ten slotte blijft de btw-situatie onzeker. Hoewel een grondige hervorming vanwege verzet van de MR van de baan is, overweegt de regering nog steeds specifieke verhogingen voor artikelen zoals meststoffen, bloemen en brandhout. Het meest omstreden zijn de voorstellen om de btw voor hotels en campings te verhogen van 12 procent naar 21 procent. De MR blijft sceptisch tegenover deze maatregelen en stelt dat de combinatie van btw-aanpassingen en bezuinigingen op subsidies voor fossiele brandstoffen verder gaat dan de oorspronkelijke afspraken in het regeringsakkoord. (fc)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

