Nachttreinen worden geconfronteerd met de financiële realiteit

Nachttreinen worden geconfronteerd met de financiële realiteit
Reizigers op het perron van de nachttrein – JOE KLAMAR/AFP – Getty Images

Europese treinmaatschappijen hebben de afgelopen jaren hun aanbod stevig uitgebreid door nieuwe routes toe te voegen, maar nu worden ze geconfronteerd met de economische realiteit. In de huidige situatie is de sector nauwelijks winstgevend zonder subsidies.

In het nieuws: De verbinding Brussel-Berlijn zal vanaf december een feit zijn.

  • De toonaangevende nachttreinmaatschappij ÖBB Nightjet biedt al een nachttrein van Brussel naar Wenen aan.
  • Begin december zullen passagiers via twee nieuwe routes vanuit Brussel en Parijs naar Berlijn kunnen pendelen, aanvankelijk met 3 treinen per week.
  • Er bestaat al een nachttrein tussen Brussel en Berlijn. Die verbinding wordt aangeboden door de Belgisch-Nederlandse operator European Sleeper.
  • Uiteindelijk wil European Sleeper Amsterdam verbinden met Barcelona, maar dit zal niet mogelijk zijn tot minstens 2025.

Significante kosten

De essentie: De winstgevendheid van de treinmaatschappijen staat onder druk.

  • De lagekostenmaatschappijen worden gedwongen om de ticketprijs te verhogen.
  • Afgelopen juli publiceerde Greenpeace een rapport waaruit bleek dat op 112 onderzochte routes treinreizen gemiddeld twee keer zo duur waren.
    • In ons land liggen de tarieven zelfs 2,6 keer hoger.
  • Hoewel exploitanten van nachttreinen een duidelijke vraag zien, hebben ze moeite om competitieve tarieven te bieden.
  • Omdat het opnieuw lanceren van een industrie die zo goed als dood was tijd en geld kost:
    • ÖBB Nightjet, dat vorig jaar 1,5 miljoen passagiers vervoerde, moest in dezelfde periode maar liefst 720 miljoen euro uitgeven om 33 nieuwe nachttreinen aan te schaffen die door Siemens Mobility waren ontwikkeld.
    • European Sleeper hoopt tussen de 40 en 60 miljoen euro op te halen om zijn eigen slaaptreinen te kopen. Dat is een tienvoud van het bedrag dat het bedrijf tot nu toe heeft opgehaald.

Subsidies of belastingen

De noodzaak: Steun van de overheid.

  • Scandinavië wil met nachttreinen een verbinding maken met het continent. Maar de Noorse regering kwam tot de vaststelling dat ze jaarlijks 4 miljoen euro aan subsidies zou moeten uitgeven om de verbinding Oslo-Kopenhagen rendabel te maken, zonder dat de ticketprijzen de pan uit swingen.
  • Aan de andere kant kunnen korteafstandsvluchten ook zwaarder worden belast om vliegen te ontmoedigen. Vorig jaar besloot Vivaldi om de belasting voor vluchten van minder dan 500 km met ongeveer 10 euro te verhogen.

(ns)

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.