In een interview met De Tijd haalde minister van Ontwikkelingssamenwerking Caroline Gennez (Vooruit) uit naar de Vlaamse regering en diens sociaal beleid. De geviseerde Vlaams minister-presidenten, Jan Jambon (N-VA) en zijn voorganger Geert Bourgeois (N-VA), repliceren nu met een stuk in diezelfde krant.
Genoteerd: Stevige kritiek van Gennez aan het adres van de huidige én de vorige Vlaamse regering, over het sociaal beleid.
- De Vlaamse regering had van een boel sociale thema’s “puinhopen” gemaakt, zo liet Gennez optekenen. “Het onderwijs gaat achteruit, de schooluitval is groot en leerkrachten betogen tegen van alles en nog wat. Als het niet tegen een rapport is, dan wel tegen een minister in zijn onderbroek”, zo bracht ze de opvallende actie van Vlaams minister van Onderwijs Ben Weyts (N-VA in herinnering.
- “Ook de kinderopvang staat stil. Hoe hard we federaal ook hebben ingezet op de koopkracht, de Vlaamse regering heeft zo ongeveer alles duurder gemaakt – van onderwijs tot kinderopvang en wonen – en sommige zaken onmogelijk, zoals de bus nemen”, stelde ze.
- Die lijn is al langer te horen in de campagne bij de Vlaamse socialisten, ook voorzitter Melissa Depraetere (Vooruit) had het over “een sociaal kerkhof”.
Werkzaamheidsgraad is wel degelijk beter
Tevens genoteerd: De reactie van Jambon en Bourgeois kon niet uitblijven.
- “Alle sociale scores zijn er in Vlaanderen tussen 2014 en 2024, dus na de twee Vlaamse regeringen -Bourgeois en Jambon – op vooruitgegaan. Wij hebben absoluut geen lessen te leren van de socialisten”, repliceren de twee N-VA’ers in een stuk dat ze samen schreven met Jeroen Overmeer, die de beide kabinetten leidde.
- Daarbij maken ze de vergelijking tussen Vlaanderen enerzijds en Wallonië en Brussel anderzijds. Want ze kunnen “met objectieve cijfers aantonen dat centrumrechts Vlaanderen beter en socialer bestuurde dan het socialistisch bestuurde Wallonië en Brussel”, klinkt het.
- Zo is de hogere werkzaamheidsgraad een punt van trots. “Die is gestegen tot 77 procent en de 80 procent komt in het vizier, maar daar zijn ook federale hervormingen voor nodig die de regering waaraan Gennez deelnam, niet aandurfde”, zo schuiven Jambon en Bourgeois de verantwoordelijkheid door.
- De cijfers bevestigen inderdaad een verschil: met een werkzaamheidsgraad van 76,6 procent zit Vlaanderen boven het Europees gemiddelde, terwijl Brussel (66,5 procent) en Wallonië (65,5 procent) het Belgische cijfer naar beneden trekken. Een werkzaamheidsgraad van 80 procent blijft voor zowel België als Vlaanderen het streefdoel.
- Ook zijn er volgens de N-VA-politici recordbedragen uitgetrokken voor kinderopvang, sociale toeslagen in de kinderbijslag en de jobbonus.
- “Kortom: als Gennez en Depraetere ergens in dit land een sociaal kerkhof zoeken, zullen ze dat eerder bij hun socialistische kameraden (van de PS, red.) moeten zoeken”, besluiten ze.