In Oekraïne zijn sinds de start van de oorlog al meer dan 780.000 wapens verdwenen of gestolen


Key takeaways

  • Oekraïne is sinds 2022 meer dan 780.000 vuurwapens kwijtgeraakt.
  • Criminele organisaties richten zich nu op deze wapens voor de handel op de zwarte markt.
  • Europol waarschuwt dat smokkeldepots het doorstromen van wapens naar de EU vergemakkelijken.

Sinds 2022 zijn in Oekraïne meer dan 780.000 vuurwapens verdwenen, wat grote bezorgdheid heeft gewekt over de toename van de georganiseerde misdaad en de illegale wapenhandel. Uit gegevens die door het Italiaanse medium Fatto Quotidiano naar voren zijn gebracht, blijkt dat alleen al in de eerste vijf maanden van 2024 ongeveer 149.000 wapens zijn verdwenen, waarbij de hoogste verliescijfers werden geregistreerd in de regio’s Donetsk, Kiev en Nikolajev.

Zwarte markt

Er bestaat ernstige bezorgdheid dat deze vermiste wapens op de zwarte markt terechtkomen. Maurizio de Lucia, een openbaar aanklager uit Palermo, merkte op dat Italiaanse veiligheidsdiensten een sterke toename hebben waargenomen in de belangstelling van criminele organisaties, zoals de Cosa Nostra, voor het verwerven van wapens die verband houden met het conflict in Oekraïne.

Deze groepen zouden zich naar verluidt richten op het verwerven van drones die zijn uitgerust voor gevechtsmissies.

Beschuldigingen

Ook vanuit diverse internationale bronnen zijn beweringen naar voren gekomen over de omleiding van wapens. De Russische president Vladimir Poetin beweerde dat Oekraïne wapens naar het Midden-Oosten exporteert voor verdere herverdeling. Daarnaast hebben buitenlandse persberichten en Europese functionarissen toegegeven dat een deel van de aan Kiev geleverde uitrusting in illegale kanalen is terechtgekomen.

Waarschuwingen van Europol

Medio 2022 waarschuwde Europol dat wapens en munitie, waaronder zware wapens, uit het oorlogsgebied werden weggevoerd. Het agentschap waarschuwde verder dat er langs de grenzen tussen Oekraïne en EU-lidstaten smokkeldepots zouden zijn opgezet om het illegale transport van deze wapens te vergemakkelijken. (fc)

Wil je meer defensienieuws ontvangen? Schrijf je in op onze wekelijkse Defensie Insider-nieuwsbrief

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.