Key takeaways
- Commerzbank boekte in de eerste helft van het jaar een recordwinst van 1,8 miljard euro.
- UniCredit streeft naar volledige zeggenschap na de verwerving van bijna 50 procent van de aandelen.
- CEO Bettina Orlopp eist een op samenwerking gerichte strategie voor eventuele structurele veranderingen.
Aangedreven door een aanzienlijke stijging van de winst streeft Commerzbank naar een constructieve dialoog met UniCredit, haar grootste aandeelhouder, nu de strijd om het eigendom van de Duitse instelling steeds heviger wordt.
In het tweede kwartaal steeg de nettowinst van de bank naar 898 miljoen euro, bijna het dubbele van de 462 miljoen euro die in dezelfde periode vorig jaar werd geboekt, toen de financiële resultaten werden gedrukt door kosten in verband met grootschalige personeelsinkrimpingen.
Recordwinsten en terugkoop van eigen aandelen
Nu de winst over het eerste halfjaar een recordhoogte van 1,8 miljard euro bereikte, sprak de in Frankfurt gevestigde onderneming haar vertrouwen uit in het behalen van de jaarlijkse winstdoelstelling van ten minste 3,4 miljard euro. Naast die winsten maakte de bank bekend van plan te zijn tot 1,2 miljard euro uit te trekken voor de terugkoop van eigen aandelen.
Oproep tot een samenwerkingsstrategie
CEO Bettina Orlopp verklaarde dat Commerzbank openstaat voor constructieve gesprekken met UniCredit, waarbij ze benadrukte dat waarde alleen kan worden gecreëerd door middel van een samenwerkingsstrategie.
Orlopp merkte op dat de bank nu een meerderheidsaandeelhouder heeft en verwacht dat de toezichthouders tegen het laatste kwartaal van het jaar groen licht zullen geven voor de overnamestrategie van UniCredit.
Strijd om zeggenschap
Momenteel heeft UniCredit via derivaten en direct eigendom toegang gekregen tot bijna 50 procent van de aandelen van Commerzbank. Hoewel Andrea Orcel, CEO van UniCredit, van plan is tegen het einde van het jaar de volledige zeggenschap over te nemen, hield Orlopp vol dat een meerderheidsbelang tijdens de volgende jaarvergadering UniCredit niet de bevoegdheid zou geven om zelfstandig ingrijpende structurele veranderingen door te voeren. Zij stelde dat dergelijke veranderingen een wederzijdse overeenstemming over het bedrijfskader en de betrokkenheid van alle relevante partijen vereisen.
Rol van Duitse regering
De Duitse regering, die na een reddingspakket van meerdere miljarden euro’s tijdens de financiële crisis van 2008-2009 een belang van ongeveer 12 procent behoudt, blijft een cruciale speler en heeft eerder weerstand getoond tegen de overname.
Opvallend is dat UniCredit zijn initiële positie in de bank kon opbouwen nadat Duitsland in september 2024 een deel van zijn aandelen had verkocht.
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

