“De Belgische vastgoedprijzen zullen in de tweede helft van dit jaar dalen”

“De Belgische vastgoedprijzen zullen in de tweede helft van dit jaar dalen”
Getty Images

Terwijl de Belgische vastgoedmarkt in de eerste helft van het jaar goed stand hield, zullen de prijzen in de tweede helft van het jaar dalen, waarschuwt de grootbank ING.

In het nieuws: ING verwacht een correctie met 3 procent.

  • Tot nu toe heeft de Belgische vastgoedmarkt, in tegenstelling tot de rest van Europa, goed standgehouden in 2023. In het eerste kwartaal waren de prijzen zelfs met 0,9 procent gestegen. In het tweede kwartaal van dit jaar kwam er wel een einde aan de prijsstijgingen, althans bij huizen. Volgens de Notarisbarometer was een huis toen 0,3 procent goedkoper in vergelijking met een jaar eerder.
  • ING constateert een “scherpe stijging” van de verkooptermijnen. Dat is een indicator dat een ommekeer in de prijzen “op handen is”.
  • De automatische loonindexering en een aanzienlijke verlenging van de looptijd van de woonkredieten hebben de Belgische vastgoedmarkt overeind gehouden, maar intussen zijn de rentes de hoogte ingeschoten.

Context: Lenen kost vandaag veel geld.

  • De stijgende rentes zorgen ervoor dat lenen duurder wordt. Voor een vaste lening met een looptijd van 20 jaar en een quotiteit (de verhouding tussen het leenbedrag en de actuele waarde van de woning) van minstens 80 procent betaal je vandaag gemiddeld 3,7 procent.
  • In het tweede kwartaal hebben de banken veel minder woonkredieten verstrekt, dus het was slechts een kwestie van tijd vooraleer dat een impact zou hebben op de vastgoedprijzen.
  • Volgens Wouter Thierie, econoom en auteur van de vastgoedstudie van ING, loopt het restrictieve beleid van de ECB echter ten einde en zouden de rentes binnenkort pieken. Hij verwacht dat de vastgoedprijzen vanaf 2024 voorzichtig zullen herstellen.
    • Veel zal natuurlijk afhangen van de rentebesluiten van ECB-voorzitter Christine Lagarde en haar team. Tijdens de jongste rentevergadering hebben ze de rente opgetrokken met 25 basispunten tot 3,75 procent, het hoogste niveau sinds het najaar van 2000.

De onoverwinnelijke Belgische vastgoedmarkt

  • Uit een nieuw ING-onderzoek blijkt dat de helft van de respondenten denkt dat de vastgoedprijzen nooit zullen dalen.
    • Het is moeilijk om hun ongelijk te bewijzen. Sinds 1990 zijn de huizenprijzen in België slechts 2 jaar gedaald. In Duitsland, Frankrijk en Nederland zijn de huizenprijzen in tijdens diezelfde periode respectievelijk 7, 11 en 5 jaar gedaald.
  • Voorts toont de rondvraag aan dat een op de drie Belgen van plan is om de komende 12 maanden de energie-efficiëntie van hun woning te verbeteren. 
    • Maar meer dan een kwart van de respondenten zegt dat ze niet de middelen hebben om hun woning te renoveren.

(ns)

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.