Vorige week is een reeks oude interne documenten van het Amerikaanse bedrijf Exxon opgedoken. Die brachten aan het licht dat de oliemaatschappij al in de late jaren zeventig alles wist over klimaatverandering… en er alles aan deed om het stil te houden.
Bedrog van Exxon over klimaatverandering kan de oliegigant duur komen te staan: “We slepen ze voor de rechter”

Waarom is dit belangrijk?
Uit documenten van Exxon blijkt dat de oliegigant weet had van de ontwrichting van het klimaat, en de rol die het verbranden van fossiele brandstoffen daarin speelde. Zou het, nu iedereen de mond vol heeft over de "energietransitie", kunnen dat deze kolos van zijn voetstuk valt?In het nieuws: deze onthullingen maken de vijanden van Exxon enthousiast.
- Verschillende Amerikaanse staten klaagden de oliemaatschappij al aan voor haar leugens over de opwarming van de aarde.
- Deze documenten zullen hun zaak versterken.
“Klimaatcriminaliteit”
- De onthullingen van The Guardian zijn een zegen voor degenen die Exxon voor de rechter dagen.
- In totaal hebben al meer dan een dozijn Amerikaanse staten en gemeenten rechtszaken aangespannen tegen het concern – en andere grote oliemaatschappijen – wegens “klimaatcriminaliteit”, fraude, valse reclame en verkeerde informatie, zo meldde het Britse dagblad vandaag.
- Dit is met name het geval in de staten New Jersey en Minnesota:
- “De bevindingen van de studie breiden de sterke publieke reputatie van de fossiele-brandstofindustrie uit wat betreft misleiding over de bijdrage van hun producten aan de klimaatverandering, en komen overeen met wat wij in onze rechtszaak hebben beweerd. Dit onderzoek versterkt alleen maar onze vastberadenheid om hen in de rechtbank ter verantwoording te roepen”, vertelde Matthew Platkin, procureur-generaal in New Jersey, aan The Guardian.
- Deze documenten “bevestigen de noodzaak om de beklaagden aansprakelijk te stellen voor hun bedrog”, aldus de woordvoerder van de procureur-generaal van Minnesota, Keith Ellison.
Forse taal bij VN
- Opmerkelijk is dat deze zaak ook bij de Verenigde Naties voor nogal wat verontwaardiging zorgde. Ook secretaris-generaal António Guterres vindt namelijk dat Exxon en andere oliemaatschappijen voor de rechter ter verantwoording moeten worden geroepen.
- “Sommige producenten van fossiele brandstoffen wisten in de jaren zeventig heel goed dat hun paradepaardje de planeet zou verbranden. Maar net als de tabaksindustrie besteedden ze weinig aandacht aan hun eigen wetenschap. Sommige oliegiganten hebben de grote leugen verkondigd”, zei Guterres in een toespraak op het World Economic Forum in Davos.
- “De verantwoordelijken moeten worden vervolgd, zoals de sigarettenfabrikanten”, voegde hij eraan toe.
Wat zegt Exxon?
- De onthullingen van vorige week hebben weliswaar voor opschudding gezorgd, maar zijn niet de eerste in hun soort. De afgelopen jaren was uit andere documenten al gebleken dat Exxon zich bewust was van de schadelijke gevolgen van zijn activiteiten en dat de onderneming had gelogen om het bedrijf te beschermen.
- Hoewel de oliegigant nu erkent dat de klimaatontwrichting reëel is en beweert de doelstellingen van het klimaatakkoord van Parijs te steunen, blijft hij volhouden dat hij zich er eerder niet van bewust was… en dus niemand heeft bedrogen.
- “Deze kwestie is de afgelopen jaren verschillende keren aan de orde gesteld en in alle gevallen is ons antwoord hetzelfde: degenen die zeggen dat ‘Exxon het wist’ hebben het bij het verkeerde eind”, aldus een woordvoerder van het bedrijf na de onthullingen van The Guardian.
- Dit zal dus voor een rechtbank bewezen moeten worden.
(lb/fjc)