Meerderheid van de Belgen wil hogere belastingen op grote vermogens, blijkt uit enquête


Key takeaways

  • Belgen pleiten voor strengere belastingen op grote vermogens en hervormingen van de belasting op vermogenswinst.
  • De wereldhandel moet volgens een meerderheid bindende ethische en milieunormen integreren.
  • De publieke steun voor hogere defensie-uitgaven en buitenlandse hulp neemt af.

Uit recente gegevens van de CNCD-11.11.11-barometer voor internationale solidariteit blijkt dat een aanzienlijke meerderheid van de Belgische bevolking voorstander is van strengere financiële regelgeving en toezicht op de wereldhandel.

Bijna 75 procent van de Belgen pleit voor een vermogensbelasting op vermogens van meer dan 1 miljoen euro, op voorwaarde dat de eigen woning buiten beschouwing blijft. Daarnaast vindt 70 procent van de respondenten dat het belastingstelsel moet worden hervormd. Daarbij moet vermogenswinst zwaarder worden belast dan arbeid.

Fiscaal beleid

Wat het mondiale fiscale beleid betreft, wil driekwart van de Belgen dat hun regering bijdraagt aan het uitbannen van belastingparadijzen door toe te treden tot een kaderverdrag van de Verenigde Naties inzake belastingheffing.

Er is ook sterke steun voor het integreren van ethische vereisten in de handel; met name steunt 64 procent EU-handelsakkoorden die bindende milieu- en sociale criteria voorschrijven, terwijl 75 procent voorstander is van een Europees verbod op de export van specifieke pesticiden. Daarnaast steunt 59 procent het gebruik van “spiegelmaatregelen” om ervoor te zorgen dat geïmporteerde goederen aan dezelfde normen voldoen als binnenlandse producten.

Dringende noodzaak van klimaatmaatregelen

De bezorgdheid over het milieu blijft groot: 59 procent van het publiek vindt dat de EU en België hun strijd tegen klimaatverandering moeten intensiveren, hoewel 26 procent van mening is dat de huidige inspanningen voldoende zijn.

Afnemende steun voor defensie-uitgaven

Daarentegen wijst de enquête op een afname van de publieke steun voor defensie, migratie en buitenlandse hulp. De steun voor het plan van de regering om 34 miljard euro extra aan het leger uit te geven om 2,5 procent van het bbp te halen, is gedaald tot 36 procent, tegenover 42 procent een jaar eerder.

Ook de steun voor een verhoging van de NAVO-doelstelling voor defensie-uitgaven tot 5 procent van het bbp is afgenomen. Die daalde van 45 naar 36 procent. De meeste Belgen zijn bovendien tegen bezuinigingen op sociale voorzieningen om de uitbreiding van het leger te financieren.

Veranderende opvattingen over migratie

Ook de houding ten opzichte van migratie is veranderd: de steun voor het verdelen van asielzoekers over de EU-lidstaten is gedaald van 71 procent naar 51 procent. De steun voor het instellen van legale en veilige migratieroutes kende een vergelijkbare daling, van 61 procent naar 48 procent. Ten slotte heeft de bereidheid om ontwikkelingshulp uit te breiden het laagste punt sinds 2021 bereikt: slechts 35 procent is hiervoor. (lv)

Wil je meer financieel nieuws ontvangen? Schrijf je dan in op onze dagelijkse Money Insider-nieuwsbrief

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.