Von der Leyen vs Trump: deal of confrontatie?


Key takeaways

  • De bijeenkomst is bedoeld om te voorkomen dat er een tarief van 30 procent wordt geheven op de export van de EU naar de Verenigde Staten.
  • Een akkoord vergelijkbaar met dat tussen de VS en Japan is mogelijk.
  • De EU heeft vergeldingsheffingen van 93 miljard euro op de export van de VS goedgekeurd als er geen overeenkomst wordt bereikt.

De voorzitter van de Europese Commissie, Ursula von der Leyen, zal vandaag in Schotland een ontmoeting hebben met de Amerikaanse president Donald Trump. De ontmoeting heeft als doel te voorkomen dat de Verenigde Staten een tarief van 30 procent heffen op de export van de EU. Die maatregel zou volgende maand van kracht gaan.

Ursula von der Leyen sprak haar optimisme uit over het versterken van de trans-Atlantische handelsbetrekkingen.

Potentieel voor overeenkomst

Dit volgt op hernieuwd optimisme binnen de EU over de mogelijkheid van een overeenkomst zoals die onlangs is gesloten tussen de VS en Japan. Een dergelijk akkoord zou resulteren in een heffing van gemiddeld 15 procent op de meeste EU-exporten naar de VS.

De huidige Amerikaanse maatregelen omvatten onder meer een tarief van 50 procent op staal en aluminium, een heffing van 25 procent op auto’s en onderdelen, en een basisheffing van 10 procent op goederen ter waarde van 370 miljard euro. Dat vertegenwoordigt zo’n 70 procent van de totale EU-export naar de VS.

Bestaande tarieven en Europese tegenmaatregelen

Deze heffingen komen bovenop de gemiddelde invoertarieven van 4,8 procent waarmee EU-exporteurs te maken hadden voordat Trump opnieuw president werd. Diplomaten hopen dat het voorgestelde basistarief van 15 procent deze bestaande heffing omvat, waardoor de huidige handelsvoorwaarden in principe behouden zouden blijven.

Voor het geval er geen akkoord komt, heeft de Europese Commissie tegenmaatregelen goedgekeurd. Vanaf 7 augustus zouden dan invoerheffingen van kracht worden op Amerikaanse goederen ter waarde van 93 miljard euro, precies zes dagen na de geplande Amerikaanse verhoging.

Voorzichtig optimisme van Trump

Trump zelf was voorzichtig optimistisch over het bereiken van een overeenkomst met de EU: volgens hem is er “een kans van één op twee” op succes. (em)

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.