Wereld moet vrezen voor een culminatie van crisissen

Wereld moet vrezen voor een culminatie van crisissen
Een opeenstapelingen van crisissen dreigt de wereld met zware schade te confronteren. – David McNew/Getty Images

Onmacht om de klimaatverandering aan te pakken en de achteruitgang van het leefmilieu domineren de ranglijst van de grootste risico’s waarmee de aarde de volgende tien jaar geconfronteerd dreigt te worden. Dat zegt een studie van het World Economic Forum (WEF), Zurich Insurance Group en risicospecialist Marsh McLennan, gebaseerd op antwoorden van 1.200 risicomanagers, beleidsmakers, academici en bedrijfsleiders uit de hele wereld.

Bovendien zeggen de respondenten dat actuele uitdagingen – zoals de stijgende kosten van het levensonderhoud, aanhoudende energieproblemen, herhaaldelijke voedselcrisissen en zware nationale schulden – de collectieve wil en samenwerking die nodig zijn om dergelijke problemen aan te pakken, dreigen te doorkruisen.

Waarom is dit belangrijk?

De wereld moet ermee rekening houden de volgende jaren met diverse crisissen te zullen worden geconfronteerd. Bovendien dreigen deze problemen elkaar te zullen versterken. Ook bedrijven moeten met deze dreiging rekening houden en de nodige maatregelen nemen.

Steeds vaker milieugerelateerde risico’s: Het rapport toont hoe de huidige zorgen over de kosten van het levensonderhoud door milieugerelateerde risico’s zullen worden vervangen naarmate het decennium vordert.

  • De onmacht om de klimaatverandering te beperken of zich aan die nieuwe ecologische omstandigheden aan te passen, natuurrampen, de afname van de biodiversiteit, een verlies van natuurlijke hulpbronnen en grootschalige milieuschade domineren de top tien in de ranglijst van de risico’s die de volgende tien jaar het meest op de wereld zullen wegen.
  • De conclusies van het rapport volgen op een jaar waarin veel toezeggingen tot acties tegen de klimaatverandering onder invloed van de energiecrisis na de uitbraak van de oorlog in Oekraïne opzij werden gezet.
    • Nochtans moest de wereld tegelijkertijd ook met extreme weersomstandigheden en andere zware ecologische problemen afrekenen. Moody’s Investors Service schatte onlangs dat de verzekerde verliezen door natuurrampen inmiddels tot ongeveer 100 miljard dollar per jaar zijn opgelopen.
  • “De wisselwerking tussen de gevolgen van de klimaatverandering, het verlies aan biodiversiteit en voedselzekerheid en het verbruik van natuurlijke hulpbronnen vormt een bijzonder gevaarlijke cocktail”, waarschuwt John Scott, hoofd duurzaamheidsrisico bij Zurich Insurance Group.

Dreigend cluster van crisissen: In het rapport wordt de mogelijkheid geopperd dat risico’s op elkaar inwerken en samen aanleiding zullen geven tot een polycrisis, die wordt gedefinieerd als een cluster van samenhangende risico’s met verergerende effecten en onvoorspelbare gevolgen.

  • Volgens het rapport kan de rivaliteit tussen grote mogendheden op het gebied van grondstoffen de creatie van een dergelijk cluster van samenhangende risico’s stimuleren.
  • Andere ontwikkelingen in de top tien zijn de gevolgen van onvrijwillige migratie, maatschappelijke ineenstorting, cybercriminaliteit en economische vijandelijkheden tussen grote handelsblokken, die waarschijnlijker worden geacht dan een regelrechte militaire confrontatie.
  • Hoewel de omvang van dergelijke bedreigingen en hun gevolgen voor miljarden mensen over de hele wereld onvoorspelbaar zijn, dwingen de problemen ondernemingen nu al om van een decennialange focus op kostenvermindering over te schakelen op investeringen in veerkracht tegen dergelijke schokken.
    • “Er is een duidelijk besef dat men onmogelijk in bedrijf zal kunnen blijven indien men deze kosten niet vooraf incalculeert”, beklemtoont Carolina Klint, risicobeheerder bij Marsh McLennan.
    • “Dergelijke investeringen kunnen bestaan uit het aanleggen van voorraden van materiaal dat nodig is voor de productie, overnames van belangrijke leveranciers of defensieve maatregelen tegen criminaliteit.”

(ns)

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.