De Oekraïense president heeft een blitzbezoek gebracht aan de Amerikaanse hoofdstad Washington DC. Op de agenda stond een ontmoeting met de Amerikaanse president Joe Biden en een speech voor het Amerikaanse Congres. Een overzicht.
De trip: Zelensky vloog naar Washington, in een vliegtuig van het Amerikaanse leger.
- Dat vliegtuig, een Boeing C-40B Clipper, wordt op flighttrackingswebsites ‘SAM910’ genoemd, Special Air Mission. Het toestel steeg maandag op van de Andrew-luchtmachtbasis net buiten Washington en vloog richting het Poolse Rzeszow.
- In Rzeszow pikte het vliegtuig woensdagochtend de Oekraïense president op en bracht hem naar Washington DC.
De agenda: Een ontmoeting met Amerika’s beslissingsmakers.
- Om veiligheidsredenen waren weinig details bekend van Zelensky’s bezoek aan de VS. Wat vaststond, was een ontmoeting met zijn Amerikaanse collega Joe Biden. Het zou de eerste keer zijn dat beide leiders elkaar fysiek ontmoeten sinds Rusland op 24 februari Oekraïne binnenviel.
- De ochtend van de reis kondigde Zelensky zelf aan dat hij voor het Amerikaanse Congres (de Senaat en het Huis samen) zou speechen. De voorzitter van het Huis, Nancy Pelosi, had hierop daags voordien al gehint, toen ze de afgevaardigden opriep om massaal fysiek aanwezig te zijn voor een “zeer speciale sessie”.
De ontmoeting: Biden ontving Zelensky in zijn Oval Office.
- Uiteraard was er maar één echt onderwerp op de meeting, namelijk de oorlog in Oekraïne. Op de persconferentie na afloop gaf Biden, uitgerust met een blauw-gele das, zijn Oekraïense collega mee “dat diens land nooit alleen zal staan in de strijd”.
- Hierop maakte Biden meteen een nieuw steunpakket, ter waarde van meer dan 2 miljard dollar, bekend. In dit pakket zitten onder meer de Patriot-raketafweersystemen die de VS beloofde te zullen leveren. Tegelijk beloofde Biden een bijkomend steunpakket, waarover het Congres nog moet stemmen, van maar liefst 45 miljard dollar.
- Zelensky, gekleed in zijn eeuwige kaki-groene trui en gevechtslaarzen, was dankbaar voor de steun, maar riep tegelijk het Congres op om het steunpakket goed te keuren. “Dat zou ons helpen onze waarden en onafhankelijkheid te vrijwaren”.
De speech: Zelensky’s oproep aan het Amerikaanse Congres is op zijn minst legendarisch of historisch te noemen.
- Onder oorverdovend applaus van alle Congresleden werd Zelensky naar het spreekgestoelte begeleid. Pelosi probeerde de aanwezigen stil te krijgen, maar moest haar poging al snel staken. Na drie minuten geklap opende Zelensky zijn speech: “Dankjulliewel. Maar dit is te veel voor mij. Dit is voor ons fantastisch volk.”
- Hij bedankte het Amerikaanse volk, de Congresleden en vice-president Kamala Harris voor hun steun. Ook Nancy Pelosi en de Congresleden die de Oekraïense president zelf al in Kyiv opzochten, werden daarvoor bedankt.
- Zelensky gooide met bloemetjes naar de Amerikanen en de Oekraïners, wat ongeveer na elke zin moest onderbroken worden voor applaus. De Amerikanen werden bedankt voor hun massale steun, zowel in de vorm van wapenleveringen als humanitaire steun en bezoeken aan Kyiv. Tegelijk gaf Zelensky ook mee dat dit simpelweg niet genoeg is.
- “Ja we hebben artillerie, dankuwel. Maar is dat genoeg? Eerlijk gezegd, niet echt. Om ervoor te zorgen dat de Russen volledig wegtrekken, hebben we meer kanonnen en kogels nodig.”
- Afsluiten deed Zelensky met volgende woorden:
Toen ik gisteren (dinsdag, red.) in Bachmoet was, gaven onze helden mij hun frontvlag. De vlag van zij die Oekraïne, Europa en de wereld verdedigen met hun leven. Ze vroegen mij om de vlag mee te nemen naar het Amerikaanse Congres, wiens beslissingen miljoenen mensen kunnen redden. Neem deze beslissingen, laat deze vlag hier blijven. Deze vlag is een symbool voor onze overwinning. We staan, we vechten, en we zullen winnen, omdat we verenigd zijn: Oekraïne, de Verenigde Staten en de volledige vrije wereld.
Volodymyr Zelensky
(mah)