Terwijl X (Twitter) op grillige wijze blijft sleutelen aan zijn diensten, wordt de financiële waarde van het sociale medium steeds lager ingeschat. Bij de aankoop door Elon Musk hing er nog een prijskaartje van 44 miljard dollar aan, maar het gros van die waarde lijkt in rook opgegaan.
In het nieuws: Linda Yaccarino, de topvrouw van X, presenteert vandaag aan zeven kredietverschaffers (Morgan Stanley, Bank of America, Barclays, MUFG, BNP Paribas, Mizuho en Société Générale) de toekomstplannen, zo ving de Financial Times op. Die banken zouden dringend willen weten of de daling van de advertentie-inkomsten stilaan achter de rug is en of de nogal chaotisch ingevoerde abonnementsformules beginnen aan te slaan.
Wat voorafging: Elon Musk legde anderhalf jaar geleden 44 miljard dollar op tafel om Twitter in handen te krijgen. Het ging om 24 miljard dollar eigen centen, 7 miljard dollar van bevriende investeerders en 13 miljard dollar aan leningen van de banken.
De kwestie: Zijn de schulden van X intussen groter dan de waarde van het hele bedrijf? Reuters-columniste Jennifer Saba koppelde twee financiële cijfers aan elkaar:
- Uit Musks eigen opmerkingen is af te leiden dat de omzet in 2023 rond 2,5 miljard dollar zal uitkomen, of bijna een halvering tegenover vorig jaar.
- Daarnaast zijn de waarderingsmodellen voor social media in het algemeen beduidend minder bullish dan vorig jaar: om de waarde van zo’n medium in te schatten, moet je vermenigvuldigen met 3, zo is af te leiden uit de cijfers van Snap (Snapchat).
- Dat zou betekenen dat X momenteel ergens tussen 7,5 en 8 miljard dollar waard is, tegenover 13 miljard dollar aan leningen waar bovendien elk kwartaal 300 miljoen dollar aan rentebetalingen vasthangen.
Rijkste persoon ter wereld
Nog meer cijfers: Het lijkt er dus op dat liefst 36 miljard dollar, of een slordige 80 procent van Twitters waarde, verdampt is op slechts anderhalf jaar tijd.
- Een waardering van 8 miljard dollar is ook zowat de helft lager dan de officiële waardering van investeerder Fidelity, ongeveer 15 miljard dollar, in het voorjaar.
- Volgens nog een andere schatting, op basis van Musks ontboezemingen, is zelfs al 40 miljard dollar van de aankoopwaarde in rook opgegaan en is het bedrijf zelfs maar 4 miljard dollar waard.
- Gelukkig voor X kan zijn eigenaar wel tegen een stootje: Musks vermogen wordt momenteel op 239 miljard dollar ingeschat, waarmee hij de rijkste persoon ter wereld is.