Waar u weinig over gaat lezen in de papieren kranten: bpost vraagt nog meer geld om te bussen

Waar u weinig over gaat lezen in de papieren kranten: bpost vraagt nog meer geld om te bussen
Bpost

De overheidsdotatie van bpost is ondertussen geregeld, met een forse verhoging van 40 procent. De Vivaldi-regering kende voor de komende vijf jaar liefst 634 miljoen euro toe, om ‘kerntaken’ te doen, “diensten van algemeen economisch belang”, zoals postkantoren openhouden.

Maar voor een ander luik, de bedeling van papieren kranten en tijdschriften, krijgt bpost traditioneel ook nog een gigantisch potje overheidsgeld. Op die manier kan ze aan erg gunstige tarieven de papieren pers van onder meer DPG Media, Mediahuis en Rossel in de brievenbus van de Belgen krijgen. Dat contract moet nog steeds geregeld worden, zo bevestigt het kabinet van bevoegd minister van Economie Pierre-Yves Dermagne (PS).

Het gaat daarbij niet om drinkgeld. Want bpost vraagt nu nog meer centen, veel meer zelf, zo bericht Knack. Op vijf jaar, tussen 2023 en 2027 eisen ze liefst 861 miljoen euro, of liefst 111 miljoen euro meer dan wat de overheid eigenlijk voorzien had.

Ook dat bedrag, 650 miljoen euro die voorzien was, blijft gigantisch als ondersteuning voor een media-sector die het helemaal niet nodig heeft: de jaarresultaten van alle grote mediagroepen, ook in de COVID-jaren, waren schitterend. De groepen van miljonairs Thomas Leysen (Mediahuis) en Christian Van Thillo (DPG Media) ronden in het buitenland de ene overname na de andere af: in Nederland leidde dat overigens tot spanningen met de politiek, “betaalden Belgische subsidies die overnames dan?”

Maar bpost wil dus boter bij de vis. De vraag is of men binnen Vivaldi gaat volgen. Open Vld is altijd een koele minnaar van heel het systeem geweest. En met de MR van Georges-Louis Bouchez lijken ze nu een stevigere bondgenoot te hebben dan in het verleden: de Franstalige media-bedrijven lobbyden altijd bijzonder hard voor die financiële doping vanuit de overheid. Bouchez stelt nu voor om voortaan enkel de kranten nog te steunen, niet meer de magazines. Dat zou een derde van de kost verminderen.

De PS, die het dossier beheert, wil wel meegaan in de vraag van bpost: “In tijden van crisis gaan we niet besparen op zoiets”, is de redenering die men al langer maakt. Men zou bpost wel 30 miljoen euro willen laten beknibbelen op hun vraagprijs.

De papieren pers zelf is overigens altijd bijzonder schaars met informatie over zulke sommen overheidsgeld: terwijl aan de werking en de middelen van de VRT pagina na pagina besteed wordt, is de afgelopen jaren nauwelijks bericht over deze stroom overheidsgeld.

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.