Key takeaways
- De regering schaft vanaf 1 oktober de btw op huishoudelijke elektriciteit af.
- Die energiekorting wordt gefinancierd door het schrappen van het digitale ID-project ter waarde van 1,8 miljard pond (ongeveer 2,1 miljard euro).
Als snelle reactie op de stijgende kosten van levensonderhoud heeft de nieuwe Britse premier Andy Burnham een belastingverlaging op de elektriciteitsrekening voor huishoudens aangekondigd. Dat meldt de Britse overheid op haar website.
Vanaf 1 oktober schrapt de regering de btw op huishoudelijke elektriciteit. Dit initiatief is bedoeld om miljoenen Britse burgers financiële verlichting te bieden.
Financiering van de steunmaatregel
De financiering voor die onmiddellijke maatregel is afkomstig uit het besluit om het digitale-ID-project van 1,8 miljard pond (ongeveer 2,1 miljard euro) te schrappen. Volgens premier Burnham maakt die maatregel deel uit van een bredere inspanning om gezinnen te ondersteunen die lange tijd door het politieke establishment zijn verwaarloosd en momenteel kampen met hoge uitgaven.
De premier benadrukte dat het verlagen van de energiebelastingen een cruciale stap is om geld terug te geven aan de burgers en de nationale hoop te herstellen.
Gevolgen voor energiekosten
Financieel gezien zal de afschaffing van de btw naar verwachting het jaarlijkse prijsplafond van Ofgem met ongeveer 45 pond (52,74 euro) verlagen, als aanvulling op een eerdere verlaging van 150 pond (175,81 euro) die tijdens de laatste begroting werd doorgevoerd.
Die belastingverlaging, van 5 procent naar 0 procent, zal naar verwachting zowel de CPI- als de RPI-inflatie licht doen dalen. De regering gaat ervan uit dat alle energieleveranciers die besparingen zullen doorberekenen aan hun klanten, ongeacht of zij een vast of variabel tarief hebben.
Uitgebreide steun voor kleine entiteiten
Naast gewone huishoudens geldt de tegemoetkoming ook voor liefdadigheidsinstellingen, woonzorgcentra en kleine bedrijven die niet btw-geregistreerd zijn maar wel in aanmerking komen voor huishoudelijke energietarieven.
Minister van Financiën John Healey merkte op dat de maatregel essentiële ademruimte biedt aan gezinnen in alle regio’s, met name aan die in lagere inkomensgroepen die een groter deel van hun inkomen aan energiekosten besteden.
Bepalingen voor Noord-Ierland
Om landelijke gelijkheid te waarborgen, zal de Noord-Ierse regering een gelijkwaardige financiering ontvangen. Aangezien de EU-btw-regelgeving na de brexit nog steeds van toepassing is op goederen in Noord-Ierland, zou een directe afschaffing van de btw goedkeuring van de EU vereisen. Daarom zal een afzonderlijk financieringsmechanisme worden gebruikt om vergelijkbare steun te verlenen aan huishoudens in die regio.
(at)
Wil je meer energienieuws ontvangen? Schrijf je in op onze wekelijkse Energy Insider-nieuwsbrief
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

