60 procent van Vlaamse gemeenten niet voorbereid op cyberaanvallen


Key takeaways

  • De meeste Vlaamse gemeenten hebben geen plan om hun dienstverlening tijdens cyberaanvallen in stand te houden.
  • Uit auditresultaten blijkt dat er bij lokale overheidsinstanties bijna 1.900 digitale kwetsbaarheden zijn.
  • Door de lokale autonomie kan de regionale overheid geen verplichte veiligheidsmaatregelen opleggen.

Uit recent onderzoek van Audit Vlaanderen blijkt dat Vlaamse lokale overheden onvoldoende voorbereid zijn op cyberdreigingen. Dat meldt De Tijd. Zo beschikt 60 procent van de Vlaamse gemeenten niet over een formele strategie om de dienstverlening en bedrijfsvoering voort te zetten wanneer hun digitale infrastructuur wordt getroffen door een cyberaanval.

Resultaten

De audit, die tussen 2023 en 2025 werd uitgevoerd, onderzocht 12 intercommunales en 77 gemeenten. De resultaten zijn zorgwekkend. Bij elke onderzochte organisatie werden digitale kwetsbaarheden vastgesteld. In totaal ging het om 1.899 kwetsbaarheden, waarvan er 353 als hoog risico werden ingeschat.

Gebrek aan plannen

Een belangrijk aandachtspunt is het ontbreken van bedrijfscontinuïteitsplannen. Die beschrijven hoe systemen kunnen worden hersteld en essentiële diensten operationeel kunnen blijven bij een storing of cyberaanval. Zo beschikte 59 procent van de onderzochte gemeenten en 67 procent van de intercommunales niet over een dergelijk plan. Daarbij moet worden opgemerkt dat de auditors enkel nagingen of zo’n plannen bestonden. De kwaliteit en volledigheid ervan werden niet beoordeeld.

Klimaat van digitale kwetsbaarheid

Dit rapport verschijnt in een periode van verhoogde digitale kwetsbaarheid. Zo hebben verschillende bedrijven en overheidsinstanties onlangs uit voorzorg hun websites buiten gebruik gesteld na de ontdekking van kwetsbaarheden in de programmeertaal PHP.

In reactie op de bevindingen verklaarde de Vereniging van Vlaamse Steden en Gemeenten (VVSG) dat veel lokale besturen momenteel hard werken om de hiaten in hun cyberbeveiliging te dichten.

Lokale autonomie

Matthias Diependaele (N-VA), de Vlaamse minister-president en minister van Digitalisering, merkte op dat de gewestelijke overheid weliswaar uitgebreide ondersteuning biedt, maar dat het principe van lokale autonomie haar belet specifieke beveiligingsmaatregelen verplicht te stellen.

Diependaele is echter van mening dat het besef van de noodzaak van digitale verdediging toeneemt. Hij voegde eraan toe dat Vlaanderen weliswaar streeft naar een leidende rol op het gebied van technologische innovatie, maar dat dergelijke vooruitgang onvermijdelijk gepaard gaat met een proces van vallen en opstaan.

(at)

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.