Een opvallend manoeuvre bij Aminolabs, de Limburgse producent van sportvoeding en voedingssupplementen: stichter Roger Anné koopt het meerderheidsbelang van investeringsgroep Waterland terug en neemt zo de teugels weer helemaal in eigen handen.
De mijlpaal: Aminolabs is precies dertig jaar oud. Dat inspireert Roger Anné, die op 10 september 1993 het bedrijf in Hasselt oprichtte, om met huidig hoofdaandeelhouder Waterland het aandeelhouderschap te herschikken.
Het nieuws: Waterland Private Equity nam in 2015 via een van zijn fondsen een meerderheidsparticipatie in Aminolabs. Na acht jaar vindt de investeerder de tijd rijp voor een exit. Waterland verkoopt zijn belang echter niet aan een buitenlandse speler of aan een andere investeringsgroep, maar terug aan Anné zelf.
Exit Waterland
De vraag: Was de komst van Waterland, een belangrijke speler in niet-beursgenoteerde investeringen, dan achteraf gezien een onnodige tussenstap?
- Nee, zo laat Anné uitschijnen in een persbericht. “In de acht jaar dat Waterland Private Equity aan boord was, deed Aminolabs een aantal acquisities in binnen- en buitenland en werd het een van de marktleiders als one-stop-shop contract manufacturer voor de productie van poeders, capsules en tabletten.”
- En nog: “De participatie van Waterland Private Equity heeft Aminolabs toegelaten om uit te groeien tot een van de toonaangevende spelers in deze sector.”
- Bovendien blijven ze partners. In 2016 startte Aminolabs met de productie van functionele voedingsrepen. Die activiteit werd vier jaar later afgesplitst van Aminolabs onder de naam EMPWR en groeide uit tot een onderneming met meer dan 160 miljoen euro omzet in 2022. Roger Anné en Waterland Private Equity blijven gezamenlijk aandeelhouders van EMPWR.
- Het overnamebedrag blijft geheim, waardoor niet bekend is hoeveel rendement Waterland uit zijn investering haalt.
Meer details: Anné neemt dan wel de controle weer over, hij gaat niet solo vliegen. Het gaat gedeeltelijk om een managementbuy-out, waarbij ook het directieteam meer dan 10 procent van het eigendom verwerft. Daarnaast neemt de Limburgse investeerder LRM een minderheidsparticipatie.
Voedingssupplementen
De ambitie: Vandaag is Aminolabs wereldwijd leverancier voor talloze merken van sportvoeding, dieetproducten en voedingssupplementen, met 260 medewerkers op 2 sites, in Hasselt en in Bleckede, vlakbij Hamburg in Duitsland. Dat moet verder groeien, zegt Anné.
- “Het zijn niet langer alleen sporters die nauwgezet op hun voeding letten en supplementen nemen. Behalve atleten kijken ook minder sportieve mensen steeds vaker op een andere manier naar wat ze eten en hoe ze gezonder kunnen leven”, zegt het bedrijf.
- Vrijwel de hele productie is bestemd voor export, waarmee het een van de toonaangevende spelers is Europa. Aminolabs boekte in 2022 een recordomzet van meer dan 90 miljoen euro. De ambitie voor de komende jaren is om jaar na jaar met 20 à 25 procent te groeien.
(nd)