Key takeaways
- Isabel Schnabel verwacht dat een renteverhoging in juni vrijwel zeker is.
- De energiecrisis en verstoringen in de toeleveringsketen zorgen voor een stijgende inflatie in de eurozone.
- De ECB zou volgens Schnabel toekomstige beleidsmaatregelen maandelijks moeten evalueren op basis van de snelveranderende situatie.
Isabel Schnabel, een prominent lid van de directie van de Europese Centrale Bank, heeft aangegeven dat een renteverhoging in juni vrijwel zeker is. In een gesprek met Reuters benadrukte de Duitse functionaris dat de economische verstoringen als gevolg van het conflict met Iran niet langer kunnen worden genegeerd. Zij is van mening dat de omvang en de aanhoudende aard van de huidige energiecrisis een renteverhoging noodzakelijk maken.
Verstoringen in de toeleveringsketen
Ondanks berichten over diplomatieke inspanningen tussen Teheran en Washington om de Straat van Hormuz weer open te stellen voor olie- en gastransporten, stelt Schnabel dat de schade aan de wereldwijde toeleveringsketens en energie-infrastructuur al te groot is.
Ze verwierp het idee van een snelle terugkeer naar de normale situatie en merkte op dat de eerdere optimistische voorspellingen over stabilisatie van de olieprijs niet langer realistisch zijn. Hoewel een diplomatieke doorbraak zou kunnen leiden tot een snelle daling van de energieprijzen en ervoor zou kunnen zorgen dat de rente stabiel blijft, zou het uitblijven van een dergelijke overeenkomst de inflatie waarschijnlijk versnellen.
Inflatie op 3 procent
De bezorgdheid binnen de ECB neemt toe nu de inflatie in de eurozone 3 procent heeft bereikt en tekenen van verdere stijging vertoont. Schnabel waarschuwde dat de aanvankelijke energieschok nu overslaat naar andere consumentensectoren, waardoor het risico op een aanhoudende inflatoire spiraal toeneemt. Daarom stelt zij voor dat, hoewel een renteverhoging in juni waarschijnlijk is, de bank moet vermijden zich vast te leggen op een vast langetermijntraject en in plaats daarvan de economische gegevens maandelijks moet evalueren.
Een verschuiving in het monetaire beleid
Deze mogelijke stap volgt op een periode waarin de ECB de rente tussen juni 2024 en juni 2025 had gehalveerd van 4 naar 2 procent als gevolg van de dalende inflatie. Schnabel heeft vaak als graadmeter voor het beleid van de bank gefungeerd, nadat ze eerder zowel verdere renteverhogingen eind 2022 als de mogelijkheid van renteverlagingen een jaar later had voorspeld.
De leiding van de centrale bank komt op donderdag 11 juni bijeen om de koers van het beleid te bepalen. Momenteel gaan de financiële markten uit van nog twee renteverhogingen in de nabije toekomst, met een kans van 50 procent dat er een derde verhoging volgt. (fc)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

