De federale regering heeft nog geen akkoord gevonden over een investeringsplan voor defensie. Het kernkabinet zat daarover afgelopen weekend samen in de aanloop naar de NAVO-top van later deze week, maar tot een deal kwam het niet. Volgens minister van Defensie Theo Francken (N-VA) is er wel “goede vooruitgang” geboekt.
Key Takeaways
- Het kernkabinet van de federale regering is afgelopen weekend samengekomen om enkele belangrijke pijnpunten te besproken.
- Daarbij ging het onder andere over een investeringplan voor defensie. België trekt zijn defensiebudget namelijk op naar 2 procent van het bruto binnenlands product (bpp). Waar dat geld naartoe moet gaan, is wel nog niet duidelijk.
- Voorlopig is er geen akkoord gevonden. Daardoor moet België naar de NAVO-top gaan zonder investeringsplan, maar wel met de belofte de huidige norm van 2 procent te zullen halen.
Op de aankomende NAVO-top van 24 en 25 juni in Den Haag zal de NAVO-norm verhoogd worden naar 5 procent. Maar eerst probeert ons land nog de vorige norm van 2 procent te halen. Daarvoor is geld ter beschikking gesteld, maar waar dat geld voor gebruikt zal worden, is nog niet duidelijk.
F-35’s
Het kernkabinet kwam daarom afgelopen weekend samen in de hoop met een concreet investeringsplan naar Den Haag te kunnen trekken. Maar dat is voorlopig niet gelukt.
Minister van Defensie Theo Francken (N-VA) werkte de voorbije weken aan zo’n investeringsplan. Hij denkt daarbij onder andere aan nieuwe F-35’s, maar net dat was volgens VRT NWS een van de struikelblokken.
Richtlijnen op de NAVO-top
Daarnaast zou het ook juist de nakende NAVO-top zijn die voor onzekerheid heeft gezorgd. Ons land kan namelijk niet volledig autonoom beslissen waarin het investeert. Het is de NAVO die alle lidstaten accenten en prioriteiten oplegt. Mogelijk zullen die richtlijnen de komende dagen dus veranderen, waardoor er aarzeling was om nu concrete akkoorden te sluiten.
Goede vooruitgang geboekt over onze strategische visie voor defensie. Nog geen akkoord bereikt. We werken verder.
— Theo Francken (@FranckenTheo) June 22, 2025
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!