OPEC+ beraadt zich over productieverhoging: Saoedi-Arabië en Rusland verschillen van mening


Key takeaways

  • Saoedi-Arabië wil de olieproductie aanzienlijk verhogen om marktaandeel te winnen.
  • Rusland is voorstander van een kleinere, meer geleidelijke verhoging van de productie vanwege sancties en productiebeperkingen.
  • OPEC+ is bezig met het afbouwen van de aanzienlijke productiebeperkingen die in april 2020 zijn doorgevoerd.

OPEC+, het invloedrijke oliekartel, maakt zich op voor een nieuwe productieverhoging op zondag. Het besluit volgt op besprekingen tussen Saoedi-Arabië, de leider van de groep, en Rusland, een andere grote producent. Hoewel de twee landen hun productie willen verhogen, zijn ze het niet eens over de omvang van de verhoging. Dat meldt het persagentschap Reuters.

Verschillen van mening

Saoedi-Arabië, dat over een aanzienlijke productiecapaciteit beschikt, is voorstander van een productiestijging. Die stijging zou de in oktober geregistreerde 137.000 vaten per dag kunnen verdrievoudigen of zelfs verviervoudigen. Hiermee wil het land marktaandeel terugwinnen. Rusland kampt met sancties en productiebeperkingen. Het land wil een gematigde verhoging, gelijk aan de stijging van oktober.

In het verleden lagen deze twee machten soms met elkaar overhoop over productieniveaus, maar uiteindelijk zijn ze tot compromissen gekomen. De OPEC heeft duidelijk gemaakt dat ze geen verhoging van 500.000 vaten per dag zal doorvoeren. De online vergadering van zondag zal de uiteindelijke beslissing bepalen.

Verandering in strategie

De productieverhoging betekent een verandering in vergelijking met de eerdere strategie van de groep om de productie in april sterk te verlagen. Die verlagingen, die werden doorgevoerd om de olieprijzen te stabiliseren en om te reageren op de druk van de president Donald Trump, bereikten een piek van 5,85 miljoen vaten per dag. OPEC+ bouwt deze productieverlagingen geleidelijk af en streeft ernaar om de vrijwillige 2,2 miljoen vaten per dag tegen eind september volledig te elimineren.

Financiële analisten verwachten een gematigde verhoging van de quota, waarbij Goldman Sachs een stijging van 140.000 vaten per dag voorspelt. De olieprijzen daalden deze week door marktverwachtingen voor een groter aanbod. Ondanks deze verwachte daling blijven de prijzen voor ruwe olie boven de 64 dollar (54,51 euro) per vat, wat aanzienlijk hoger is dan de dieptepunten van april.

De wereldwijde productiebeperking van 2 miljoen vaten per dag, opgelegd door OPEC+, blijft van kracht tot eind 2026.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.