Macron dringt aan op defensiesamenwerking binnen de EU


Key takeaways

  • De Franse president Emmanuel Macron dringt er bij EU-landen op aan om prioriteit te geven aan collectieve defensie-industrialisatie boven onafhankelijke militaire opbouw.
  • Arbeidsconflicten en marktdalingen belemmeren momenteel het succes van Europese joint ventures.
  • Frankrijk trekt 436 miljard euro uit om tegen 2030 volledige militaire paraatheid tegen Rusland te waarborgen.

In een toespraak tot Franse troepen in Parijs benadrukte president Emmanuel Macron de noodzaak voor de lidstaten van de Europese Unie om samen te werken aan defensie-initiatieven. Hij stelde dat het onlogisch is dat individuele landen in een periode van continentale herbewapening onafhankelijk van elkaar militaire middelen opbouwen, en pleitte in plaats daarvan voor collectieve industriële inspanningen die tastbare resultaten opleveren. Als voorbeeld van een dergelijke samenwerking wees hij op de joint venture tussen Duitsland en Frankrijk, KNDS, en hun werk aan een gevechtstank van de volgende generatie.

Europese industriële capaciteit blijft punt van zorg

Ondanks een algemene trend van stijgende defensiebegrotingen in de hele EU om Russische vijandigheid te ontmoedigen, blijft de industriële capaciteit van de regio een punt van zorg. Deze scepsis volgt op de ontbinding van het FCAS-straaljagerprogramma, dat werd beëindigd nadat Emmanuel Macron en de Duitse leider Friedrich Merz er niet in slaagden de kloof tussen de betrokken bedrijven te overbruggen.

Wat de zaken nog ingewikkelder maakt, is dat KNDS onlangs zijn geplande beursgang heeft uitgesteld vanwege een terugval in Europese defensieaandelen, hoewel Duitse functionarissen verwachten dat de beursgang uiteindelijk toch zal doorgaan.

De langetermijninvesteringen van Frankrijk op militair gebied

Op nationaal niveau heeft Frankrijk een uitgebreide langetermijnstrategie opgesteld om de militaire paraatheid voor een mogelijke confrontatie met Rusland tegen 2030 te waarborgen. Het Franse parlement heeft een uitgavenpost van 436 miljard euro goedgekeurd voor de periode tot en met 2030, wat neerkomt op een stijging van 36 miljard euro ten opzichte van eerdere ramingen.

Die financiële toezegging zal de Franse defensie-uitgaven naar verwachting tegen 2030 op 2,5 procent van het bbp brengen, in lijn met de bredere NAVO-doelstelling om tegen 2035 3,5 procent te bereiken.

Internationale top ter ondersteuning van Oekraïne

Daarnaast organiseert Macron een top op hoog niveau in Parijs met leiders uit 37 landen, waaronder Volodymyr Zelensky uit Oekraïne, Keir Starmer uit het Verenigd Koninkrijk en Friedrich Merz uit Duitsland. Het doel van deze bijeenkomst is om de internationale steun voor Oekraïne te versterken.

Belangrijke prioriteiten voor de bijeenkomst zijn onder meer het opvoeren van de raketproductie, het moderniseren van luchtverdedigingssystemen, het coördineren van gezamenlijke militaire oefeningen en het verstoren van de clandestiene olievervoersoperaties van Rusland.

Wil je meer defensienieuws ontvangen? Schrijf je hier in op onze wekelijkse Defensie Insider-nieuwsbrief.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

(ns)

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.