JPMorgan: “Super-El Niño en hogere energieprijzen dreigen wereldwijde inflatie op te drijven”


Key takeaways

  • Een “super” El Niño in combinatie met stijgende energiekosten zou de wereldwijde inflatie kunnen doen stijgen.
  • Ontwikkelingslanden lopen het grootste risico door hun afhankelijkheid van de landbouw.
  • Grote graanreserves bieden voorlopig een belangrijke buffer tegen mogelijke prijsschokken.

Economen van JPMorgan waarschuwen dat een krachtige combinatie van een versterkende El Niño en hogere energieprijzen de wereldwijde inflatie het komende jaar met 0,3 procentpunt kan verhogen. Uit analyses blijkt dat de kans groot is – ongeveer 81 procent – dat dit weersfenomeen tegen het einde van het jaar uitgroeit tot een “super”-El Niño. De omstandigheden zouden vrijwel zeker tot ver in het volgende jaar aanhouden. Dat meldt Reuters.

Een dergelijke extreme gebeurtenis zou een van de ernstigste zijn in de recente geschiedenis en dreigt de internationale bevoorradingsnetwerken en de landbouwproductie te destabiliseren.

Wisselwerking tussen weer en energiekosten

JPMorgan verwacht dat een super El Niño op zichzelf de wereldwijde voedselinflatie op haar hoogtepunt met ongeveer 0,7 procentpunt kan verhogen. Dat effect treedt doorgaans vier tot acht maanden na het begin van de weersverandering op.

Dit effect zou echter bijna kunnen verdubbelen, tot tussen de 1,3 en 1,5 procentpunt, indien het gepaard gaat met sterke stijgingen van de energieprijzen door het conflict in Iran, waardoor de kosten van verpakkingsmateriaal, meststoffen en diesel stijgen. Deze synergie zou kunnen leiden tot een op jaarbasis berekende voedselinflatie van 5 procent in de eerste helft van 2027, waardoor de totale inflatie met 0,6 procentpunt stijgt en de verwachte daling van de inflatie voor dat jaar wordt uitgesteld.

Regionale kwetsbaarheden

Ontwikkelingslanden, vooral in Latijns-Amerika en Azië, lopen het grootste risico. Hun economieën zijn sterker afhankelijk van landbouw en voedsel neemt er een groter deel van de huishoudelijke uitgaven in beslag.

Landen als Colombia, Brazilië, Indonesië en India worden aangemerkt als landen met een aanzienlijk risico, samen met Zuid-Korea en Taiwan. Ontwikkelde economieën in Europa zullen naar verwachting minder directe gevolgen ondervinden van het weersfenomeen. Daar zouden vooral hogere energieprijzen de voedselkosten opdrijven.

Veerkracht tegen mogelijke schokken

Ondanks de waarschuwingen stelt JPMorgan dat de wereldeconomie beter bestand is tegen een nieuwe El Niño dan tijdens eerdere episodes. Deze stabiliteit wordt toegeschreven aan toereikende mondiale graanreserves, gezonde rijstvoorraden in heel Azië en een relatief laag uitgangspunt voor de voedselinflatie.

Niettemin zou de combinatie van een krachtig klimaatverschijnsel en aanhoudende stijgingen van de energieprijzen een aanzienlijke schok voor de voedselkosten kunnen veroorzaken, waardoor de economische kloof tussen verschillende regio’s in de wereld zou kunnen verdiepen. (lv)

Wil je meer energienieuws ontvangen? Schrijf je in op onze wekelijkse Energy Insider-nieuwsbrief

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.