Grootste vliegtuig ter wereld maakt zich op voor proeflancering van hypersonische voertuigen

Grootste vliegtuig ter wereld maakt zich op voor proeflancering van hypersonische voertuigen
(Screenshot YouTube, kanaal: Wonder World)

De gigantische Roc van Stratolaunch zal hypersonische onderzoeksvliegtuigen kunnen lanceren tijdens vluchten.

Waarom is dit belangrijk?

In juni voerde Stratolaunch, een bedrijf van Microsoft-medeoprichter Paul Allen, zijn zevende geslaagde testvlucht uit met de zesmotorige mastodont ‘Roc’. Het vliegtuig weegt 227.000 kilogram en kent een spanwijdte van 117 meter. De Roc zal tijdens vluchten op enorme hoogte hypersonische raketten en voertuigen moeten kunnen lanceren.

De details: Vliegtuigfanaten zagen het enorme voertuig donderdag zijn hangar in de Mojavewoestijn in Californië verlaten, uitgerust met een hypersonisch testvoertuig.

  • De Roc maakt zich wellicht op voor zijn achtste testvlucht, maar ook voor zijn finaal doeleinde: het lanceren van hypersonische voertuigen en raketten. Het zou de eerste keer zijn dat zo’n proeflancering tijdens een vlucht wordt getest.
  • Die test zou doorgaan binnen de “twee of drie weken”, vertelden bronnen aan The Aviationist.
  • Een onbemand hypersonisch Talon-A-onderzoeksvliegtuig, genaamd de Talon-0 voor de test, zal worden afgescheiden van het vliegtuig tijdens de testvlucht.
  • Uiteindelijk zou de Roc zeker drie van zo’n voertuigen kunnen dragen om tijdens de vlucht in een baan om de aarde te lanceren.
  • Het lanceerconcept van Stratolaunch concurreert zo op zijn eigen manier met bedrijven zoals SpaceX. Die twee firma’s kenden tot 2012 nochtans een samenwerking.
  • Stratolaunch heeft al een dienstencontract afgesloten met de Air Force Research Laboratory om hypersonische voertuigen te testen, maar zou ook weldra het Pentagon als klant meerekenen, denken insiders.

Genoteerd: De Talon-A-voertuigen zouden ooit volledig herbruikbare hypersonische voertuigen moeten worden.

  • Stratolaunch was ooit van plan om zijn eerst proeflanceringen met Talon-A’s via de Roc uit te voeren aan het begin van 2022.
  • Het bedrijf is nu van plan om de hypersonische voertuigen volledig operationeel te maken vanaf midden tot eind 2023.
  • “Na de voltooiing van de scheidingsproeven van Talon-0 zal het bedrijf overgaan tot het vliegen met zijn eerste hypersonische testvoertuig, de Talon-A1. Het team is ook begonnen met de fabricage van een derde voertuig, de Talon-A2; het eerste volledig herbruikbare hypersonische testvoertuig”, zei Stratolaunch in mei aan Aviation Week.

(bg)

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.