Groene partijen willen Russische miljarden inzetten voor Oekraïne

Groene partijen willen Russische miljarden inzetten voor Oekraïne
Bart Dhondt (Groen) – Bron: NICOLAS MAETERLINCK/BELGA MAG/AFP via Getty Images

Belgische groene partijen Ecolo en Groen roepen op tot inbeslagname van 258 miljard euro aan Russische bevroren tegoeden die momenteel geparkeerd staan bij Euroclear in Brussel. De partijen willen deze middelen gebruiken voor de verdediging en wederopbouw van Oekraïne.


Key takeaways

  • Euroclear in Brussel beheert 258 miljard euro aan bevroren Russische activa
  • Groene partijen pleiten voor volledige confiscatie in plaats van alleen rentebelasting
  • Internationale steun groeit voor het aanwenden van deze middelen voor Oekraïense steun

Op de vooravond van een Europese defensietop dringen de Belgische groene partijen Ecolo en Groen aan op een vergaande stap: de volledige confiscatie van Russische tegoeden. Tot nu toe werd slechts de rente van deze bevroren middelen gebruikt voor Oekraïense steun.

“Oekraïne vecht niet alleen voor zijn eigen overleven, maar is de frontlinie van ons vrij en democratisch Europa”, verklaarde Groen-voorzitter Bart Dhondt in een persbericht. De partijen zien de inbeslagname als een manier om Oekraïne te steunen zonder Europese belastingbetalers extra te belasten.

Juridische uitdagingen

De confiscatie is geen eenvoudig proces. Er moet eerst een Europees wettelijk kader worden ontwikkeld. Verschillende landen, waaronder Polen, de Baltische staten en Zweden, pleiten echter al voor een gelijkaardige aanpak.

Momenteel heeft de Europese Unie al 3 miljard euro aan rente-inkomsten vrijgemaakt voor Oekraïne. België deed daar bovenop nog eens 1,7 miljard euro uit belastinginkomsten op Russische activa.

Internationale steun groeit

Ook internationale politici zoals de Poolse premier Donald Tusk en EU-buitenlandchef Kaja Kallas zien potentieel in het aanwenden van die bevroren middelen. Ze beschouwen het als een manier om druk uit te oefenen op Rusland en tegelijkertijd Oekraïne substantieel te steunen.

De groene partijen benadrukken dat het niet enkel om financiën gaat, maar ook om gerechtigheid. “De Russische agressie kan niet straffeloos blijven”, verklaarde Dhondt.

Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.

03:00