Energieleveranciers uit de Golf verliezen hun onderhandelingspositie door spanningen tussen de VS en Iran


Key takeaways

  • De spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran ondermijnen de strategische onderhandelingspositie van de energie-exporteurs uit de Golf.
  • Importeurs eisen lagere prijzen en sterkere veiligheidsgaranties.
  • Nieuwe wereldwijde leveranciers dwingen Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten om agressiever te concurreren.

Door de escalerende spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran zijn energie-importeurs uit Europa en Azië van plan om gunstigere voorwaarden en sterkere veiligheidsgaranties te bedingen bij de Verenigde Arabische Emiraten en Qatar. Dat meldt Reuters.

Het conflict heeft de verzekeringspremies voor transporten aanzienlijk doen stijgen en de jarenlange reputatie van de producenten uit de Golfregio als de meest betrouwbare energiebronnen ondermijnd. Bijgevolg is het strategische voordeel dat die landen voorheen hadden, afgenomen, aangezien het transport van olie en gas via de Straat van Hormuz – een cruciale maritieme corridor – ernstig is belemmerd.

Veranderende machtsverhoudingen in energieonderhandelingen

Hoewel Qatar dankzij zijn immense reserves een wereldleider in de gassector is geworden en de Verenigde Arabische Emiraten hun productie blijven uitbreiden, zijn beide landen voor hun export – die ongeveer 20 procent van de wereldwijde lng-capaciteit vertegenwoordigt – volledig afhankelijk van de Straat van Hormuz.

Historisch gezien bood Qatar enkele van de laagste prijzen aan door minimale winningskosten, en stonden de VAE bekend om hun flexibele contractvoorwaarden. Inkoopmanagers stellen nu echter dat de toegenomen geopolitieke onzekerheid en de sterk stijgende verzekeringskosten hen de onderhandelingspositie geven die nodig is om verdere prijsverlagingen en grotere contractuele flexibiliteit te eisen.

Prijsontwikkelingen

De financiële gevolgen zijn al zichtbaar in de prijsontwikkelingen. Terwijl langetermijnovereenkomsten voorheen waren gekoppeld aan ongeveer 12,6 procent-12,7 procent van de Brent-olieprijs, zijn recente deals gedaald naar 12,3 procent, wat erop wijst dat kopers al rekening houden met de regionale instabiliteit.

Zo kreeg het Italiaanse Edison te maken met geannuleerde leveringen van april tot en met september na verklaringen van overmacht door QatarEnergy, dat gedwongen was productielijnen stil te leggen en verzendingen op te schorten vanwege hernieuwde aanvallen op tankers.

Aziatische diversificatie

Aziatische importeurs richten zich met name op het diversifiëren van hun bronnen om risico’s te beperken. Handelaren suggereren dat de komst van nieuw aanbod uit Canada, Mozambique en de VS de concurrentie verder zal verscherpen, waardoor leveranciers uit de Golf gedwongen zullen worden hun tarieven te verlagen.

Ondanks het extreme kostenvoordeel van Qatar – dat gas produceert voor slechts 0,50 dollar per mmBtu, vergeleken met het wereldwijde gemiddelde van 3 tot 5 dollar – en zijn logistieke voorsprong bij het bereiken van Aziatische havens, blijft het waargenomen risico op toekomstige verstoringen een primaire zorg.

De vraag naar nieuwe veiligheidsgaranties

Verwacht wordt dat afnemers in de toekomst garanties voor “vervangende ladingen” zullen eisen. Dit zou ervoor zorgen dat leveranciers, mocht de Straat van Hormuz worden geblokkeerd, gas zouden leveren vanuit alternatieve locaties, zoals faciliteiten in de Verenigde Staten die eigendom zijn van Qatar.

Marktleiders benadrukken dat exporteurs uit de Golf nu moeten opereren binnen een fundamenteel veranderd risicolandschap waarin de dreiging van terugkerende conflicten niet kan worden genegeerd.

(at)

Wil je meer energienieuws ontvangen? Schrijf je in op onze wekelijkse Energy Insider-nieuwsbrief

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.