Key takeaways
- Duitsland streeft naar aanpassing van de EU-methaanvoorschriften om de stabiliteit van de energie-import te waarborgen.
- Strenge regelgeving dreigt importeurs boetes op te leggen van maximaal 20 procent van de jaarlijkse omzet.
- Toonaangevende bedrijven eisen uitstel vanwege het ontbreken van gestandaardiseerde nalevingsprotocollen.
Duitsland heeft zich aangesloten bij verschillende EU-lidstaten in een poging om de methaanemissievoorschriften van de Unie aan te passen, daarbij verwijzend naar mogelijke risico’s voor de stabiliteit van de energie-import. Die beweging volgt op waarschuwingen van grote gasexporteurs, waaronder Qatar en de Verenigde Staten, die erop wezen dat het huidige regelgevingskader de aanvoer van olie en gas naar Europa zou kunnen verstoren.
Zorgen over energiezekerheid
Tijdens een recente bijeenkomst van EU-ministers van Energie erkende Katherina Reiche, de Duitse minister van Economische Zaken, het belang van de regelgeving voor het behoud van het klimaat, maar wees zij op ernstige moeilijkheden bij de uitvoering ervan.
Zij uitte haar bezorgdheid dat de bestaande regels de energiezekerheid in gevaar zouden kunnen brengen, wat Duitsland ertoe bracht een voorstel voor wijzigingen te steunen dat werd aangevoerd door Slowakije en Tsjechië.
Strenge nieuwe methaannormen
De omstreden regelgeving richt zich op methaan, een broeikasgas met een opwarmingspotentieel dat over een periode van twintig jaar aanzienlijk hoger ligt dan dat van kooldioxide.
Vanaf volgend jaar moeten entiteiten die fossiele brandstoffen importeren aan die normen voldoen; wie de limieten voor de methaanintensiteit overschrijdt, riskeert tegen 2030 boetes tot 20 procent van de jaarlijkse omzet.
Commissie verzet zich tegen formele wetswijzigingen
Om deze risico’s te beperken, hebben Tsjechië en Slowakije er bij de Europese Commissie op aangedrongen de invoerbarrières te verlagen en een overgangsperiode van drie jaar voor importeurs voorgesteld.
De Commissie heeft zich echter verzet tegen formele wetswijzigingen. Energiecommissaris Dan Jorgensen stelde dat het nu wijzigen van de regels de marktvolatiliteit, die al onder druk staat door geopolitieke spanningen tussen de VS en Iran, alleen maar zou verergeren. In plaats daarvan heeft de Commissie niet-bindende richtsnoeren voorgesteld om de boetes voor bedrijven die de regels niet naleven te beperken.
Weerstand vanuit de sector
Ondanks de voorstellen blijven vertegenwoordigers van de energiehandel, de olie-, gas- en chemische sector volhouden dat deze maatregelen ontoereikend zijn. Zij hebben gelobbyd voor uitstel van de vereisten en wijzen daarbij op een ernstig tekort aan erkende verificatie-instanties en gestandaardiseerde protocollen, waardoor naleving van de wetgeving voor veel importeurs vrijwel onmogelijk is.
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!
(ns)

