Wie in Duitsland een huis of appartement wil huren, is eraan voor de moeite. Zeker de steden, en ondertussen ook al de randgemeenten, worden stilaan onbetaalbaar voor de meeste mensen.
In het nieuws: Duitsland is een echt huurland. De gemiddelde Duitser besteedt vaak een derde van zijn loon aan huur, maar dat lijkt niet meer genoeg.
- 6,5 tot 7,5 euro per vierkante meter, dat is ongeveer de standaard huurprijs in het land. Alleen, dat is steeds minder het geval in de grote steden. In München ligt het gemiddelde rond 19 euro, in Stuttgart 18 euro. In Düsseldorf of Keulen betalen huurders zo’n 12 euro per vierkante meter, in Berlijn ‘maar’ 11 euro.
- Dat er huizen en appartementen bestaan waar een veelvoud van dit bedrag wordt gevraagd, mag uiteraard niet verbazen. DW licht er zo een 182 vierkante meter groot appartement uit, in de Berlijnse wijk Charlottenburg. Het “heerlijk ruim appartement met 4 kamers” kost de huurders slechts een luttele 8.190 euro per maand. Met alle extra kosten inbegrepen dus zo’n 50 euro per vierkante meter.
Hogere standaarden
Uitzonderlijk? Volgens een Zwitserse studie zullen de prijzen voor vastgoed wereldwijd over een periode van tien jaar tot negen procent stijgen. In Duitsland gaat het ‘maar’ om zeven procent.
- De stijging heeft te maken met heel wat factoren, zo staat te lezen in het rapport van het ifo Instituut en het Instituut voor het Zwitsers Economisch beleid. De geraadpleegde experten halen hogere levensstandaarden en de groeiende populatie aan als voornaamste oorzaken. Maar ook de prijsstijging van bouwmaterialen, schaarste aan bouwgronden, overheids- en monetair beleid en inflatie spelen een rol.
- In Duitsland speelt ook mee dat banken een hogere rente vragen op leningen, wat het voor de Duitser bijna onmogelijk maakt om nog een huis te kopen. Dat is al langer het geval: waar Europees gezien 70 procent van de bevolking eigenaar is van een huis of appartement, is dit in Duitsland slechts 46 procent.
- De enige andere optie voor Duitsers is dan maar een woonst huren. Daardoor raakt de markt natuurlijk verzadigd, met nog hogere prijzen tot gevolg. Dat heeft bijvoorbeeld ook gevolgen voor vluchtelingen: van de asielzoekers die in 2015 en 2016 in Duitsland aankwamen, leeft nog 25 procent in vluchtelingenopvangen, simpelweg omdat ze geen huurappartement kunnen bekostigen. De oorlog in Oekraïne bracht nog meer dan een miljoen extra vluchtelingen met zich mee, wat enkel de markt meer onder druk zet.
700.000 nodig
De essentie: Duitsland heeft een tekort aan huizen, en heeft niet de mogelijkheid dat tekort snel weg te werken.
- Volgens een studie van het Ernst Pestel-Instituut voor Systeemonderzoek heeft Duitsland 700.000 appartementen extra nodig om de woningmarkt op zijn effen te krijgen. De regering zelf kondigde al aan jaarlijks tot 400.000 appartementen bij te bouwen, maar dit jaar zal maar de helft gerealiseerd worden. In 2024 zal het nog verder verwijderd zijn van dat doel.
- De kosten voor bouwmateriaal liggen serieus hoger, en Duitsland heeft te weinig arbeiders om snel nieuwe appartementsblokken neer te poten. De overheid weigert ook fors in te grijpen in de woningmarkt, via onder meer de bouw van sociale woningen.
En voor België? Ook in België stegen de huurprijzen flink, leert de laatste Huurbarometer van CIB Vlaanderen, dat de vastgoedsector vertegenwoordigt. De gemiddelde huurprijs voor appartementen lag in 2021 op 778 euro; in 2022 steeg die richting 815 euro. Die stijging, met 4,7 procent, ligt veel hoger dan die van de jaren voordien. Ook voor 2023 wordt verwacht dat die huurprijs blijft stijgen.
(ns)