Nadat maandagmiddag de kandidaturen voor de nieuwe voorzitter van Groen afgesloten werden, blijken er drie mensen te zijn die zich kandidaat stellen. Wie zijn ze en wat zijn hun ambities?
Key takeaways
- Bart Dhondt heeft de meeste ervaring binnen Groen. Hij blijkt populair in Brussel.
- Celia Groothedde durft de vinger op de wonde te leggen en is vergelijkbaar met Eva De Bleeker qua type.
- Bright Adiyia is de outsider, maar wel iemand waar de partij zelf veel van verwacht.
In het nieuws: Uiteindelijk zijn er drie kandidaten om voorzitter van Groen te worden: Bart Dhondt (Groen), Celia Groothedde (Groen) en Bright Adiyia (Groen).
- Bart Dhondt heeft het meeste ervaring binnen de partij: hij was medewerker, voorzitter van Jong Groen en is nu gemeenteraadslid in Brussel. Dhondt haalde een niet onverdienstelijke score van meer dan 2.300 voorkeurstemmen bij de verkiezingen in oktober. Een nieuw mandaat als schepen zat er echter niet meer in. Tijd over dus om voorzitter van Groen te worden.
- Aan ambitie ontbreekt het Dhondt in ieder geval niet. Hij wil in 2029 en 2030 op alle niveaus weer deelnemen aan het bestuur. Zo kunnen “de groene oplossingen opnieuw centraal gezet worden in het beleid”.
- Hij is het niet eens met de redenatie van kopstuk Petra De Sutter (Groen). Zij stelde dat de partij een harde stijl nodig heeft, en derhalve een “straatvechter” als voorzitter moet verkiezen. Dhondt zegt op Instagram dat hij en zijn running mate Natacha Waldmann (Groen) “geen straatvechters maar straathoekwerkers” willen zijn.
- De situatie van Celia Groothedde doet wat denken aan die van Eva De Bleeker bij Open Vld. Groothedde voerde stevig oppositie als Vlaams Parlementslid, maar moest verplicht naar Brussel verhuizen toen covoorzitter Nadia Naji zich verkiesbaar wilde stellen op het Vlaamse niveau. Groothedde, ook een Brusselse, werd vervolgens als lijstduwer verkozen in het Brussels Parlement. Net als De Bleeker gaf Groothedde stevige kritiek op de huidige partijleiding. Het leverde De Bleeker een mandaat als voorzitter op. Misschien vergaat het Groothedde net zo.
- “De politiek is vandaag een arena vol ego’s waar het vaak niet over de inhoud gaat”, haalt ze al direct aan. Een klimaatbeleid “dat alle mensen meeneemt” en wat dus sociaal bewuster is, wordt haar speerpunt.
- Groothedde liet de keuze voor haar ondervoorzitter en running mate nog even hangende, maar dat is uiteindelijk Steve Van Hessche (Groen) uit Gent geworden.
- Bright Adiyia is de jongste van de drie. Hij is voormalig klimaatadviseur van De Sutter en was bij de verkiezingen in juni lijsttrekker voor de partij in Limburg. Daar haalde hij het niet.
- Toch dicht de partij hem veel kansen toe. Adiyia zou allicht ondervoorzitter geworden zijn als De Sutter toch in de race was gestapt, schrijft De Morgen. Nu moet hij dus op eigen kracht naar voren treden, samen met gemeenteraadslid Tina Schuermans (Groen) uit Anderlecht als running mate.
- Adiyia wil een positief verhaal schrijven en geen “leiderschapsstijl die vertrekt van ons eigen grote gelijk”, zegt hij. Daarbij hoopt hij op hulp van de achterban. “We mogen vooral geen eenmanspartij worden, maar samenwerken met onze sterke parlementaire fracties waarin veel opkomend talent zit”, liet hij verstaan.
“Frontrunner op klimaat”
Gehoord: De kopstukken die zich geen kandidaat stelden, duiden geen favorieten aan.
- Elisabeth Meuleman (Groen) stelde zich geen kandidaat, maar volgt de verkiezingen met grote aandacht. Ze spreekt zich niet uit over haar favoriet. “Ik zal luisteren naar wat ze naar voren schuiven”, zegt ze tegenover De Morgen. Toch heeft ook Meuleman een duidelijke visie: “We moeten niet gaan roepen en meegaan in de polarisering, maar de partij van onderuit weer opbouwen. De lokale afdelingen moeten we versterken en bondgenoten zoeken in het middenveld en bij bedrijven”.
- Filip Watteeuw (Groen) spreekt zich evenmin uit ten voordele van iemand, maar ook hij heeft een mening. “De voorzitter moet twee zaken combineren. Zelfbewust en trots zijn en met beslissingen durven uitpakken, ook als er tegenwind is. En nieuwsgierig zijn om nieuwe oplossingen te vinden bij experts, burgers en bedrijven”.
- Wat opvalt is dat alle drie de kandidaten klimaat weer hét belangrijkste thema van Groen willen maken. Daar stuurt ook Watteeuw op aan. “We moeten over alle thema’s een mening hebben, maar als het over klimaat gaat moeten we frontrunner zijn”.
Om te volgen: Een digitale stemronde staat gepland voor het weekend van 14 december. Mocht er geen kandidaat een volstrekte meerderheid halen, dan volgt er een tweede ronde in de week die daarop volgt. Op 19 december moet de nieuwe Groen-voorzitter bekend zijn.