Deze nieuwslezers zijn fake; de desinformatie die ze verkondigen is reëel

Deze nieuwslezers zijn fake; de desinformatie die ze verkondigen is reëel
(Screenshot YouTube)

Venezuela zet door kunstmatige intelligentie gegenereerde avatars in om propaganda te verspreiden. 

Waarom is dit belangrijk?

Schurkenregimes maken graag gebruik van deepfakes en AI om alternatieve feiten aan de man te praten. De introductie van ChatGPT, dat geen onderscheid kan maken tussen wat waar is en wat niet, effent het pad naar een bipolaire wereld, waarin elke politieke ideologie haar alternatieve feiten kan verzinnen en onbeperkt kan verspreiden.

In het nieuws: In Venezuela is sinds kort een fictief nieuwskanaal operationeel dat House of News en Español heet. Bedoeling is om het imago van het regime Maduro – na een kaalslag die al decennia aan de gang is – in binnen- en buitenland wat op te krikken.

  • Een Engelssprekende avatar zegt: “We wilden uitzoeken of Venezuela er werkelijk zo slecht aan toe is als de media jarenlang hebben beweerd.” 
  • Hij geeft vervolgens een reeks gegevens en faits divers. Die moeten aangeven dat de economie van Venezuela er veel beter aan toe is dan algemeen wordt gemeld. 
https://youtu.be/seA1rBFjbv4
  • Die video’s worden dan op de staatstelevisie gedeeld alsof het uitzendingen zijn van legitieme Amerikaanse nieuwszenders. 

Venezuela is virtueel failliet

De storende waarheid. Venezuela beschikt over de grootste oliereserves wereldwijd. Maar wanbeheer van de economie heeft geleid tot hyperinflatie, wat het vertrouwen in het financiële systeem volledig heeft ondermijnd.

  • Door voedseltekorten, veroorzaakt door de penibele economische situatie in Venezuela, zijn veel mensen afgevallen, wat door critici het “Maduro-dieet” wordt genoemd.
  • Op onderstaande grafiek van Statista is te zien hoe het Venezolaanse bbp onder impuls van het dictatoriale regime Maduro op 10 jaar tijd met om en bij de 75 procent is ingestort. (Lees verder onder de grafiek)

Ook China doet mee

Ook China zet gelijkaardige propaganda in. Eind vorig jaar werden zulke video’s verspreid door pro-China bot accounts op Facebook en Twitter. Het ging om het eerste bekende geval van “deepfake” videotechnologie. Daarbij worden fictieve mensen gecreëerd als onderdeel van een door de staat gesteunde desinformatiecampagne.

(as)

Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.