Key takeaways
- Voor het eerst waren twee Chinese vliegdekschepen tegelijk actief in de Stille Oceaan, waarbij de Shandong de Japanse economische zone binnenging en oefeningen uitvoerde.
- Japan uit bezorgdheid over de groeiende Chinese maritieme aanwezigheid en kondigt verscherpte bewaking aan.
- China verdedigt zijn acties als legaal en defensief, en roept Japan op tot een nuchtere beoordeling.
Voor het eerst heeft Japan vastgesteld dat twee Chinese vliegdekschepen gelijktijdig actief zijn geweest in de Stille Oceaan. Het Japanse ministerie van Defensie meldde dat de Shandong, samen met vier begeleidende marineschepen, maandag de exclusieve economische zone (EEZ) van Japan is binnengevaren. In de wateren ten noorden van het Okinotori-atol voerden de schepen oefeningen uit met gevechtsvliegtuigen en helikopters.
Eerder was al bekendgemaakt dat de Liaoning, het oudere vliegdekschip van China, zich in de buurt van het eiland Minamitorishima bevond. Daarmee waren dus twee Chinese vliegdekschepen tegelijk in de regio actief.
Japan bezorgd over groeiende Chinese maritieme aanwezigheid
De Japanse regeringswoordvoerder Yoshimasa Hayashi verklaarde dat Japan zijn bewaking in de regio zal verscherpen. Hij liet weten dat China een duidelijke boodschap heeft ontvangen over deze militaire bewegingen. Hoewel hij geen details gaf, sprak hij wel zijn zorgen uit over de toegenomen Chinese activiteiten op zee. Volgens Hayashi kunnen deze wijzen op een bredere ambitie van China om zijn militaire invloed verder van huis uit te breiden.
China reageerde via woordvoerder Lin Jian van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij zei dat de acties van de vliegdekschepen volledig binnen het internationaal recht vallen. Lin benadrukte dat China zich houdt aan een defensief veiligheidsbeleid. Hij riep Japan op om deze activiteiten objectief en met gezond verstand te bekijken.
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!