Key takeaways
- Dalende obligatiewaarden duiden op toenemende bezorgdheid op de markt over de strategieën inzake staatsschulden.
- Politieke instabiliteit in Frankrijk en de Verenigde Staten vergroot de wereldwijde financiële risico’s.
- Overheden moeten prioriteit geven aan dringende begrotingsconsolidatie om systeemcrises te voorkomen.
Volgens Michael Theurer van de Bundesbank is de recente daling van de obligatiewaarden een duidelijk signaal dat marktdeelnemers zich steeds meer zorgen maken over de nationale strategieën voor schuldbeheer.
Begrotingsinstabiliteit Frankrijk en VS
In een gesprek met Deutschlandfunk merkte Theurer op dat politieke en begrotingsinstabiliteit, met name in Frankrijk en de Verenigde Staten, invloed begint te hebben op de markten voor staatsobligaties. Hoewel hij verduidelijkte dat er momenteel geen sprake is van een systeemcrisis rond staatsschulden, waarschuwde hij dat de daarmee samenhangende gevaren aanzienlijk zijn toegenomen.
Begrotingsmaatregelen
Frankrijk heeft een aanzienlijke terugval op de obligatiemarkt doorgemaakt, veroorzaakt door zorgen over de economische stabiliteit en het politieke landschap van het land. Die volatiliteit heeft gevolgen gehad voor andere landen met een hoge schuldenlast binnen de eurozone, wat heeft geleid tot speculaties dat de Europese Centrale Bank (ECB) wellicht zou moeten ingrijpen om de situatie te stabiliseren.
Theurer stelt echter dat beleidsmakers in die regio’s zich bewust zijn van de ernst van de situatie. Zo heeft de Franse minister van Financiën, Roland Lescure, een begroting voorgesteld met bezuinigingen van 43 miljard euro om het tekort terug te dringen.
Rol van ECB
Wat betreft de mogelijke betrokkenheid van de ECB verklaarde Theurer dat een dergelijke discussie voorbarig is, aangezien er momenteel geen aanwijzingen zijn voor een fundamenteel onhoudbare markttrend die een reddingsoperatie noodzakelijk zou maken.
Wereldwijde waarschuwingen over schulden
Dit standpunt sluit aan bij recente waarschuwingen van IMF-directeur Kristalina Georgieva, die regeringen aanspoorde om de historisch hoge schuldenlast onmiddellijk aan te pakken. Georgieva benadrukte dat de uitgavenstijgingen als gevolg van de pandemie en de conflicten in het Midden-Oosten en Oekraïne verschillende landen in een risicovolle financiële situatie hebben gebracht.
Evenzo heeft de Bundesbank gepleit voor een middellangetermijnplan dat prioriteit geeft aan groeigerichte investeringen en tegelijkertijd de uitgaven streng onder de loep neemt. Theurer concludeerde dat, hoewel de begrotingssituatie van Duitsland sterker is dan die van vergelijkbare landen, het land toch prioriteit moet geven aan begrotingsconsolidatie door zijn eigen stijgende schuldniveaus.
(at)
Volg Business AM ook op Google Nieuws
Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

