Neen, bij de groenen waren ze niet bepaald enthousiast over de euforie waarmee premier Alexander De Croo (Open Vld) het akkoord met Engie kwam verdedigen, op de persconferentie.
De essentie: “Opletten voor te weinig nuance: wij hebben met onze minister van Energie Tinne Van der Straeten (Groen) ook altijd gezegd dat het om een belangrijke stap ging, een stukje van de oplossing, niet hét grote akkoord”, zo is aan de top te horen.
- Dat de premier het daar over “zekerheden” had, zoals “de zon die zou opgaan” en “de werken die nu beginnen aan Doel 4 en Tihange 3” vond men wat potsierlijk: “Iedereen weet dat dat niet klopt”.
- Bovendien ligt de kritiek dat Van der Straeten niet zou hebben volwaardig mee onderhandeld met Engie, en dat de premier de cruciale gesprekken uiteindelijk alleen zou hebben gevoerd, zeer zwaar op de maag. “Dat soort frame is echt niet onschuldig. Toen de premier en Frank Vandenbroucke (Vooruit) samen corona beheerden als crisis, begon niemand met die laatste te ondermijnen of weg te cijferen.”
- “Maar bij ons doet men dat van binnenuit doelbewust. Terwijl Tinne elke dag mee onderhandelt, en constant terugkoppelde met de partij leiding. Het is ontluisterend om vast te stellen dat de karaktermoord telkens van bij coalitiepartners moet komen.”
Ook nog: En dat de liberalen en ook cd&v zich opmaken om nu de oudste centrales, Doel 1 en 2 en Tihange 1 langer open te houden?
- “Hebben ze dan niet gezien wat de complexiteit is zowel financieel als technisch, met die jongste centrales? En dan zouden we snel nu die oude ook nog gaan regelen? Daar kan geen sprake van zijn. Bovendien zijn er studies die zouden aantonen dat met de nieuwe gascentrales in Wallonië, die de komende jaren online gaan, men onmogelijk daar nog Tihange 1 ook nog op het hoogspanningsnet kan aansluiten. Dat zou de stabiliteit van het net in gevaar brengen.”
- En zo trekt Groen dus wel een duidelijke lijn: mogelijks kunnen de oudste reactoren wél gebruikt worden om één winter, die van 2025 dan, te overbruggen, door de nucleaire brandstof de komende jaren wat uit te sparen en zo ze ietsje langer open te houden dan gepland. Maar een volwaardige verlenging, zoals Doel 4 en Tihange 3, van tien jaar? “Geen sprake van”, voor Groen.