“‘Anemische’ Europese startup-scene moet zich dringend versterken”, want de VS hebben een mega-voorsprong inzake AI

“‘Anemische’ Europese startup-scene moet zich dringend versterken”, want de VS hebben een mega-voorsprong inzake AI
Alex Karp, CEO Palantir Technologies. (Foto: Aaron M. Sprecher/Bloomberg via Getty Images)

Samengevat. Alex Karp, CEO en mede-oprichter van Palantir, benadrukt de cruciale rol van AI in de economische groei van de toekomst, een ontwikkeling die voornamelijk de VS ten goede zal komen. Hij waarschuwt echter ook voor de geopolitieke gevolgen van deze ongelijke groei en roept Europa op om op technologisch gebied bij te benen.

Waarom is dit belangrijk?

Karp benadrukt dat deze ontwikkeling zal leiden tot aanzienlijke economische groei, maar waarschuwt ook voor de concentratie van deze groei in slechts enkele landen en bedrijven, wat kan leiden tot politieke en sociale onrust.

In het nieuws. Op het World Economic Forum in Davos heeft Karp gezegd dat de VS binnen een decennium over de de techindustrie zullen heersen dankzij hun voorsprong op het gebied van kunstmatige intelligentie.

  • Karp is CEO van Palantir, een Amerikaans techbedrijf, dat specialiseert in de ontwikkeling van software voor het verwerken van data. Zowel de bedrijfswereld als overheidsinstanties maken gebruik van de producten van de firma.
  • Hij voorspelt dat AI een enorme groei van het bbp zal realiseren, maar dat deze voornamelijk zal profiteren aan een beperkte groep landen en bedrijven.
  • Sterke militaire machten en softwarebedrijven zullen sterker worden, terwijl de zwakkeren verder achterop raken.

Europese startup-scene is ‘anemisch’

Zoom in. Karp sloeg alarm over de startup-scene in Europa, die hij ‘anemisch’ noemt. Hij stelt dat de echte groei en aanbieders in Amerika te vinden zijn.

  • De afwezigheid van grote techbedrijven in Europa vandaag leidt ertoe dat bijna alle waarde van AI naar de VS gaat.
  • Hij waarschuwde ook voor een dilemma inzake de keuzes die techbedrijven zullen moeten maken omtrent hun activiteiten in autoritaire landen.

Zoom out. De Palantir-CEO merkt op dat een “gek politiek klimaat en bbp-groei” de voorkeur heeft boven een “aangename politieke situatie zonder groei”.

  • Karp, die zelf een sterke band heeft met Europa, dringt erop aan dat Europa zijn technologische sector moet versterken.
    • Europese startups raken doorgaans moeilijker aan geld en moeten ook sneller met resultaten komen dan hun Amerikaanse tegenhangers.
    • Europese startups worden ook beperkt door de diversiteit van de Europese markten, die hen verplicht producten in verschillende talen te vertalen en partnerschappen op te bouwen in verschillende landen.
  • Hij vergeleek het opbouwen van een succesvol techbedrijf met het vormen van een rockband, waarbij talent, een verhaal en een ‘religieus element’ cruciaal zijn. Met dat laatste bedoelt hij een sterk geloof in een product, dienst of bedrijf.
Meer premium artikelen
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.