Aftreden adviseur Infantino vergroot druk op FIFA over omstreden WK-plan


Key takeaways

  • De FIFA is van plan de commerciële rechten van het WK te verkopen aan private-equity-investeerders.
  • Interne conflicten en het aftreden van topfunctionarissen duiden op ernstige institutionele instabiliteit.
  • Grote continentale bonden dreigen met boycots om het controversiële financiële model tegen te houden.

De FIFA gaat door met een stemming over de verkoop van een deel van een nieuw opgerichte commerciële entiteit, de FIFA Forward Enterprise, die de commerciële rechten van het WK zou beheren. Die stap wordt doorgezet ondanks toenemende tegenstand en het plotselinge vertrek van Carlos Codeiro, de hoofdadviseur van voorzitter Gianni Infantino.

Commerciële onderneming

Het voorstel omvat de oprichting van een bedrijfsonderneming die gericht is op het maximaliseren van de inkomsten uit het WK, waarbij een deel van de activiteiten wordt opengesteld voor private equity.

Volgens berichten behoort Josh Kushner, wiens broer door huwelijk deel uitmaakt van de familie van Donald Trump, tot de potentiële investeerders. De FIFA heeft de berichtgeving in de media over het plan als onjuist van de hand gewezen en beweert dat dergelijke berichten de beoogde consultatiefase hebben verstoord. Meerdere voetbalbonden hebben echter al aangegeven dat zij niet op de hoogte waren gebracht van die ontwikkelingen.

Interne onrust

De interne onrust heeft een hoogtepunt bereikt met het aftreden van Codeiro. De voormalige bankier sprak via LinkedIn zijn krachtige afkeuring uit over het model voor particuliere investeringen en beweerde dat hij geen rol had gespeeld in het plan. Hij stelde dat het initiatief schadelijk is voor de lidstaten, het voetbal en de algehele levensduur van de sport.

Wereldwijde reacties van voetbalbonden

Wereldwijde voetbalbonden reageren met grote vijandigheid. De UEFA heeft verklaard dat haar 55 lidstaten het WK 2030, dat in Marokko, Portugal en Spanje zal worden gehouden, zullen boycotten.

Terwijl de CONCACAF het idee formeel heeft afgewezen zonder met een boycot te dreigen, heeft de AFC zich aangesloten bij het verzet vanuit Europa en Noord-Amerika. Ondertussen heeft de OCF opgeroepen tot een meer gedetailleerde analyse van het plan door haar leden.

Financiële prikkels en de verdediging van de FIFA

Om steun te verkrijgen biedt de FIFA de lidbonden een geschatte uitkering van 17,6 miljoen euro aan als het voorstel wordt goedgekeurd.

In een openbare verdediging ontkende de organisatie dat de sport zelf wordt verkocht en stelde zij de aanstaande stemming voor als een uiting van democratische rechtvaardigheid, waarbij zij suggereerde dat elke lidbond de kans verdient om over zijn eigen financiële lot te beslissen.

Hobbelige weg naar goedkeuring

Niettemin blijft de weg naar goedkeuring hobbelig. Zonder de steun van de grote continentale blokken – de UEFA, de CONCACAF en de AFC – is het onwaarschijnlijk dat Infantino de benodigde meerderheid zal behalen om het plan door te voeren.

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.