Shell verdubbelt kwartaalwinst tot 10,8 miljard dollar door conflict in Midden-Oosten


Key takeaways

  • Shell heeft zijn kwartaalwinst verdubbeld tot 10,8 miljard dollar (9,7 miljard euro) dankzij de sterk stijgende energieprijzen.
  • Handels- en raffinagemarges zorgden voor recordwinsten, ondanks aanzienlijke operationele schade.
  • Beleggers ontvangen 5 miljard dollar (4,5 miljard euro) aan terugkoop van aandelen.

Als gevolg van het escalerende conflict in het Midden-Oosten heeft Shell zijn kwartaalwinst zien stijgen tot een gecorrigeerde winst van 10,8 miljard dollar (9,7 miljard euro) tussen juli en september. Dit cijfer betekent een bijna verdubbeling ten opzichte van de 5,4 miljard dollar die in dezelfde periode vorig jaar werd behaald.

De financiële groei van het bedrijf werd grotendeels aangedreven door een sterke stijging van de olie- en gasprijzen en wereldwijde tekorten aan aanbod, waarbij de prijs van ruwe olie boven de 100 dollar per vat uitkwam terwijl de Straat van Hormuz een bron van instabiliteit bleef.

Operationele winsten

Een aanzienlijk deel van deze meevaller was afkomstig van Shells divisie Chemicaliën en Producten, inclusief de handelsactiviteiten. Ook de raffinagemarges bereikten ongekende niveaus en stegen tot 42 dollar per vat. Dat was ruim boven de 24 dollar die in het vorige kwartaal werd genoteerd en de piek van 28 dollar die werd waargenomen bij het uitbreken van het conflict tussen Rusland en Oekraïne.

Operationele hindernissen

Ondanks die winsten kreeg het bedrijf te maken met operationele hindernissen. Door oorlogsgerelateerde schade aan een cruciale verwerkingsfabriek in de Golf daalde de gasproductie met ongeveer 33 procent ten opzichte van het niveau van vóór het conflict. Die bedroeg toen 900.000 vaten olie-equivalent per dag.

Beloningen voor beleggers

Als reactie op de sterke resultaten versterkt Shell zijn toezegging aan beleggers door de komende drie maanden 5 miljard dollar (4,5 miljard euro) uit te trekken voor het terugkopen van aandelen.

CEO Wael Sawan schreef dit succes toe aan het feit dat de organisatie zich strikt hield aan operationele efficiëntie tijdens een periode van extreme mondiale energie-instabiliteit.

Milieu- en maatschappelijke kritiek

De financiële winsten hebben echter geleid tot hevige kritiek van milieu- en maatschappelijke activisten. Critici van Greenpeace stelden dat leidinggevenden profiteren van wereldwijde instabiliteit en klimaatrampen die gemarginaliseerde gemeenschappen verwoesten.

Evenzo veroordeelden vertegenwoordigers van de End Fuel Poverty Coalition de winsten als onrechtvaardig, waarbij ze de nadruk legden op het schril contrast tussen de enorme rijkdom van het bedrijf en de financiële moeilijkheden waarmee gewone burgers kampen als gevolg van inflatie en stijgende brandstofkosten.

(at)

Wil je meer energienieuws ontvangen? Schrijf je in op onze wekelijkse Energy Insider-nieuwsbrief

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.