Nog geen definitief akkoord over begroting Vlaamse regering; wel deal over verhoging dienstencheques


Key takeaways

  • De Vlaamse regering heeft moeite om de begroting voor een cruciale deadline af te ronden.
  • De onderhandelingen zijn overgegaan op één-op-één-bijeenkomsten om de impasse te doorbreken.
  • De partijen zijn overeengekomen de prijzen van de dienstencheques te verhogen en tegelijkertijd de kosten van de waterrekening te bevriezen.

De Vlaamse regering heeft nog steeds moeite om tot een definitief akkoord over de begroting te komen, ondanks intensieve onderhandelingen die de hele nacht hebben geduurd.

Septemberverklaring nadert

Nu de deadline voor de septemberverklaring van minister-president Matthias Diependaele over slechts enkele uren nadert, neemt de druk om het financiële plan af te ronden toe.

De septemberverklaring is de jaarlijkse toespraak waarmee de minister-president van Vlaanderen het nieuwe politieke werkjaar van het Vlaams Parlement officieel opent. In de verklaring zet de Vlaamse Regering de grote lijnen uit voor het komende jaar. Daarbij moeten dus ook de grote lijnen van de begroting uiteengezet worden. De laatste jaren is het wel vaker het geval geweest dat op dat moment nog niet alle details beslist waren, iets wat meestal op kritiek komt te staan van de oppositie.

Individuele gesprekken

Het proces is verschoven van collectieve bijeenkomsten naar één-op-één-gesprekken tussen de minister-president en de verschillende coalitiepartners. Na bestudering van een door Diependaele gepresenteerde herziene begrotingstabel is er eerst een ontmoeting geweest met Vooruit.

Momenteel zijn gesprekken gaande met vertegenwoordigers van de cd&v, met name Jo Brouns en Hilde Crevits. Het is mogelijk dat er nog verdere besprekingen met de socialisten nodig zijn voordat er een akkoord wordt bereikt.

Overeenstemming over specifieke maatregelen

Hoewel een volledige consensus nog steeds niet binnen handbereik ligt, zijn er wel enkele specifieke punten geregeld. Er is besloten dat de drinkwaterrekeningen niet zullen worden verhoogd, en minister van Leefmilieu Jo Brouns zou naar verluidt over alternatieve maatregelen beschikken om het daaruit voortvloeiende financiële tekort te dekken.

Daarnaast zijn de partijen overeengekomen om de prijs van dienstencheques te verhogen; deze zullen naar verwachting stijgen van 10 naar 12 euro.

Aanhoudende obstakels

Ondanks deze doorbraken blijven de onderhandelingen in het algemeen moeizaam verlopen. De N-VA houdt vast aan haar doelstelling om voor het komende jaar een begrotingsevenwicht te bereiken, hoewel de precieze twistpunten die de definitieve overeenkomst momenteel in de weg staan, niet bekend zijn gemaakt. (fc)

Wil je meer defensienieuws ontvangen? Schrijf je in op onze wekelijkse Defensie Insider-nieuwsbrief

Volg Business AM ook op Google Nieuws

Wil je toegang tot alle artikelen, geniet tijdelijk van onze promo en abonneer je hier!

Voeg businessam.be toe als preferred source op Google
Meer

Ontvang de Business AM nieuwsbrieven

De wereld verandert snel en voor je het weet, hol je achter de feiten aan. Wees mee met verandering, wees mee met Business AM. Schrijf je in op onze nieuwsbrieven en houd de vinger aan de pols.